Zdravotníkům v kauze hocha v kómatu hrozí podmínky, nemocnice neskončí

  14:20
Státní zástupce bude požadovat podmíněné či alternativní tresty pro tři obžalované zdravotníky a Nemocnici Pardubického kraje v případu Adama Vyčítala. Chlapci před čtyřmi roky nebyla v Pardubické nemocnici poskytnuta náležitá péče a on upadl do takzvaného bdělého kómatu.

Nemocnice Pardubického kraje, která zahrnuje celkem pět nemocnic, čelí v případu Adama Vyčítala obžalobě za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Teoreticky by mohla být kvůli kauze jako právnická osoba dokonce zrušena. Nic takového státní zástupce navrhovat nebude. Případ začal projednávat Okresní soud v Pardubicích v úterý.

„Ta paleta trestů je poměrně široká, nejpřísnější trest, což je zrušení právnické osoby, nepřidá v úvahu. Jsou tu ale možné různé peněžité tresty, zveřejnění celé situace v určitých časopisech, omluva,“ uvedl státní zástupce Lukáš Hrubý.

Zdravotní sestra a lékařka čelí obžalobě za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, kde je podle zákona možný trest až čtyři roky vězení. Se stejnou sazbou zákon počítá i v případě druhé zdravotní sestry, která je obžalována za přečin neposkytnutí pomoci. 

Lukáš Hrubý ale upozornil, že šlo o nedbalostní delikty a sazba trestního zákoníku v takovém případě není podstatná. „Vzhledem k charakteru trestné činnosti se bavíme o podmíněných trestech, případně o jiných alternativních trestech,“ uvedl Hrubý.

Když začal v květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec čtyři dny po operaci krčních a nosních mandlí masivně krvácet, dvě zdravotní sestry přivolaly hodinu po půlnoci sloužící lékařku. 

Místo aby poskytly chlapci první pomoc, nechaly pak matku s krvácejícím synem odejít po schodišti do ambulance ORL, která ale byla v noci zavřená. Tam se Adam Vyčítal dočkal pomoci až po třinácti minutách od záchranné služby. Hoch byl poté přibližně 40 minut bez srdeční činnosti a kvůli ztrátě krve a nedostatečnému okysličení má poškozený mozek a je ve vigilním neboli bdělém kómatu.

U soudu se obžalované zdravotní sestry shodly, že umějí poskytnout první pomoc, ale nedokázaly srozumitelně vysvětlit, proč dítěti nepomohly. Stejně tak nebylo jasné, proč nepoužily k převozu pacienta transportní lůžko a výtah ani proč nezavolaly resuscitační tým. 

Ani jedna ze zdravotních sester z dětského oddělení se necítí vinna, brání se tím, že zodpovědnost měla lékařka či že se s tak masivním krvácením nikdy nesetkaly a nebyly na podobnou situaci ze strany nemocnice proškoleny. Obžalovaná lékařka se z jednání soudu omluvila. Jednání by mělo pokračovat v září.

Nemocnice tvrdí, že nepochybila

Okresní soud bude muset rozhodnout, zda na tragédii má vinu i vedení nemocnice, jak tvrdí státní zástupce. Nemocnice je přesvědčena, že nepochybila.

„Naše nemocnice vždy dělala a dělá vše pro to, aby péči poskytovala pacientům na náležité odborné úrovni,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Podle obžaloby chaos na dětském oddělení vznikl i proto, že si zdravotníci nebyli jisti, co mají dělat. Na oddělení totiž bylo zvykem, že v případě komplikací pacienta po operaci mandlí transportovali do ambulance ORL. 

„Výjimka z tohoto úzu v obdobných případech, v praxi téměř nevyužívána, sice byla možná, nicméně vycházela z nejednoznačného metodického pokynu určeného pro jakékoliv oddělení Pardubické nemocnice,“ řekl u soudu Lukáš Hrubý. 

Nemocnice neměla podle státního zástupce jednoznačně definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by obsahovaly jasné pokyny, jak má zdravotnický personál postupovat v podobném případě. K sérii chyb přispěl podle obžaloby fakt, že na lůžkovém dětském oddělení sloužila méně zkušená lékařka a primář, který na ni měl dohlížet, byl v jiné budově.