Ze zpronevěry školních peněz policisté obvinili účetní, hrozí jí až 10 let

  14:16
Ze zpronevěry peněz na jedné z olomouckých základních škol obvinili policisté sedmapadesátiletou účetní, o které se od začátku mluvilo jako o hlavní podezřelé. Policie potvrdila i to, že žena naletěla podvodníkovi, který se v e-mailu vydával za lékaře v Jemenu. Ženě hrozí pět až deset let za mřížemi.

Pohled na vchod do areálu olomoucké Základní školy Holečkova, kde došlo ke zpronevěře téměř patnácti milionů korun. | foto: Ondřej Zuntych, MF DNES

„Žena je obviněná, že v době od 25. dubna do 14. června postupně převedla z účtu svého zaměstnavatele, základní školy v Olomouci, peníze přesahující 14,5 milionů korun na svůj bankovní účet. Ty obratem vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů,“ popsal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Účetní se totiž domnívala, že peníze posílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního přítele, který se vydával za amerického lékaře na misi v Jemenu.

Ihned po zveřejnění případu na škole skončil i její ředitel.

„Trestní stíhání obviněné je vedeno na svobodě. Za zvlášť závažný zločin zpronevěry ji hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let,“ vysvětlil mluvčí.

Škola už má nového ředitele. Provoz Základní školy Holečkova, jejímž zřizovatelem je město a která je nadřízenou organizací pro ZŠ Rooseveltova a čtyři školky, zachránily peníze z napjatého rozpočtu hanácké metropole. Miliony korun bude však chtít město zpět.

„Vedení našich škol napíšeme dopis, aby dodržovali zákon o finanční kontrole. Potom není možné, aby peníze odešly na základě souhlasu jediného člověka,“ vyjádřil se už dříve k případu Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro školství.

Podle náměstka olomouckého primátora Karla Konečného se na případ přišlo na konci června, kdy byl ředitel základní školy upozorněn bankou, že na účtech nejsou prostředky na výplaty.

„Okamžitě začal zjišťovat příčinu a prakticky ve stejný den šla na územní odbor policie sama sebe ohlásit jako původce tohoto problému hlavní účetní. Případ pak převzala krajská hospodářská kriminálka,“ sdělil Konečný.

Autor: