iDNES.cz

Zoo na Svatém Kopečku u Olomouce má další mládě velblouda. Samičku Malori

  16:58
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce se může pochlubit dalším mládětem. Samička velblouda, která dostala jméno Malori, při porodu vážila úctyhodných 41 kilogramů.

„Pro její matku Maryszu to byl druhý porod, tudíž je spolupráce příkladná, o mládě se stará náležitě. Otec Lorenzo se ještě nestačil vzpamatovat z otcovství Elliota, a už tady má další závazek,“ shrnula s nadsázkou zooložka Libuše Veselá.

Mládě se 41 kilogramy

Elliot přibyl do stáda olomouckých velbloudů v listopadu. Zoo tato zvířata chová téměř od svého vzniku, konkrétně od roku 1958. Nové mládě porodila samice Marysza mrazivého rána 15. února. Matka byla v té době ve své stáji.

„Dnes již víme, že se jedná o samičku. Dostala jméno Malori. Její porodní váha činila celých 41 kilogramů,“ podotkla Veselá. 

Velbloudy zoo chová od roku 1958. V roce 1983 přišli ze Zoo Liberec samec Jásir a samice Arafat. Jásir byl nadmíru plodný a vedení zahrady ho v tom podporovalo cestami do spřátelených zoologických zahrad, v nichž se úspěšně rozmnožoval. 

Současnou skupinu tvoří samec Lorenzo, nejstarší samice Eliška, Terezka, Marysza, Masafi, Elliot a Malori. Velbloud je kriticky ohrožený druh, v divoké přírodě žije jen v Gobi a v severozápadní Číně v počtu necelých tisíc jedinců.

Velbloud je tak domácí býložravé zvíře domestikované asi před 4,5 tisíce let. Na světě žije okolo 1,5 milionu jedinců. Velbloudi jsou velmi přizpůsobiví. Srst je dokáže chránit před mrazy až minus 40 stupňů, díky upravenému metabolismu vydrží bez vody více než 2 týdny. 

Jakmile dorazí do oázy, mohou během patnácti minut vypít i 150 litrů vody. Velbloudi mají také dobře vyvinutý čich a dokážou ucítit vodu na vzdálenost až 17 kilometrů. Jejich trus je tak dokonale zbaven vody, že je možné ho ihned použít k rozdělání ohně. 

Autor:
zpět na článek