Na výstavě Živé pasti v Olomouci lidé uvidí, jak masožravky loví

  10:40
Do 20. června jsou na výstavě Živé pasti ve Sbírkových sklenících ve Smetanových sadech v Olomouci k vidění vzácné masožravé rostliny. Pocházejí hned z několika unikátních sbírek. Lidé se na výstavě dozvědí také to, jak vlastně masožravky loví.

„Některé bublinatky mají pod vodou tisíce miniaturních lapacích měchýřků naplněných vodou. Tu odčerpávají, a vytváří podtlak. Po podráždění se měchýřek bleskurychle otevře a nasaje okolní vodu i s kořistí,“ přiblížil vedoucí Sbírkových skleníků Pavel Souček.

K pohlcení kořisti rostlině stačí třicetina sekundy. „Jen takový okamžik stačí masožravé rostlině z rodu bublinatek k uchvácení kořisti. Při lovu potravy tak zvládá ten nejrychlejší pohyb, jenž je v rostlinné říši vůbec možný,“ poznamenal tiskový mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.

V Palmovém skleníku jsou k vidění stovky rostlin několika sbírek.

„Zapůjčila je Botanická zahrada hlavního města Prahy, Katedra botaniky olomoucké Univerzity Palackého a sběratelé Vladimír Sedláček a Markéta Aubrechtová, která po celou dobu konání výstavy zájemcům o pěstování masožravých rostlin poskytne ve skleníku cenné rady “ řekla ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.

Výstava je otevřená denně od 9:30 do 18:00.

„Tento rok je navíc součástí akce Olomoucká muzejní noc. Fascinující svět masožravých rostlin tak budou moci lidé poznat i při prohlídce v tajemné večerní atmosféře v pátek 18. a v sobotu 19. června od 20 do 23 hodin,“ doplnil mluvčí.

Některé masožravé rostliny si navíc mohou návštěvníci ve skleníku také zakoupit. „Současně ale budeme mít vystavené i takové druhy, které potřebují tak specifické podmínky, že je v běžné domácnosti prakticky nemožné udržet je při životě,“ upozornil Souček.

Na mysli má například masožravé rostliny z rodu Heliamphora, které potřebují k životu hodně světla, ale současně nízkou teplotu a vysokou vlhkost. Pocházejí totiž ze stolových hor v Jižní Americe, kde ve velké nadmořské výšce právě takové podmínky panují.

Autor: