iDNES.cz

Šlo o útok na ČSSD, vypověděl u soudu svědek z kauzy Vidkun

  12:58
Někdejší vlivný zákulisní hráč Jaroslav Králík z ČSSD vypovídal u Krajského soudu v Olomouci při dalším projednávání kauzy Vidkun. Jeho případ se dotýká stranických špiček i policejního prezidia.

Kauzou Vidkun se nyní zabývá olomoucký krajský soud. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jaroslav Králík se řadí mezi přinejmenším kontroverzní postavy politiky na Hané. Podle kuloárních informací patřil řadu let mezi velmi vlivné zákulisní hráče. Muž s několikaměsíční minulostí v StB a s řadou kontaktů na politiky i na podnikatelské prostředí se v minulosti ocitl v hledáčku detektivů ve dvou různých případech.

Jeden se týkal budování kanalizace v Kostelci na Hané, druhý Vodohospodářských zařízení Šumperk. Podivné okolnosti vyšetřování těchto případů jsou v obžalobě kauzy Vidkun vedené pod označením „kauza Králík“. Samotný Králík v úterý vypovídal jako svědek.

Králík u soudu vzpomínal, jak se začal dozvídat, že se o jeho aktivity zajímá policie. Konkrétně se brněnští detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) věnovali podezření, že při výstavbě kanalizace v Kostelci na Hané byly použity trubky z méně kvalitního materiálu, a to bez řádného projednání a schválení.

Zakázka byla součástí miliardového projektu dotovaného z velké části Evropskou unií.

Králík: Říkalo se, že já a starosta půjdeme do tepláků

„Kolem roku 2014 pan poslanec a bývalý předseda Poslanecké sněmovny (Miloslav) Vlček nabádal spoustu lidí, aby se mnou nic neměli, že půjdu já i bývalý starosta Kostelce do tepláků a že je vše zařízené,“ vypověděl Králík. Současně uvedl, že se ničeho protiprávního nedopustil a že vše bylo zcela korektně evidováno.

Skutečnost, že je vyšetřován, prý vnímal jako součást útoku na celou ČSSD. Podle něj panoval mezi policejními úředníky na vyšších postech názor, že – jak Králík doslova uvedl – „každý socan z principu patří za mříže“.

I proto svou situaci řešil na většině stranických úrovní, mimo jiné i s krajským šéfem ČSSD Jiřím Zemánkem anebo tehdejším ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Z doposud zveřejněných informací je patrné, že se u Králíkovy kauzy rozjela vysoká politická hra.

Případ z Brna totiž postupně doputoval na hospodářskou kriminálku do Olomouce, které šéfoval Radek Petrůj, dnes obžalovaný v kauze Vidkun.

Podle obžaloby se následně další obžalovaný, někdejší krajský policejní náměstek Karel Kadlec, snažil s Petrůjem Králíka stíhat za každou cenu bez ohledu na důkazy. Kadlec i Petrůj stáli v opozici proti vyšetřovatelce, která měla případ na starosti a chtěla jej naopak odložit.

Hon na Králíka

V rámci Vidkunu nasazené policejní odposlechy také odhalily, že se Kadlec o Králíkovi opakovaně bavil s dalším obžalovaným, vlivným podnikatelem Ivanem Kyselým. Během roku 2015 se totiž rozjela druhá Králíkova kauza fiktivního poradenství pro vodohospodářskou firmu v Šumperku.

Kadlec Kyselému podle policejních záznamů při jedné schůzce na téma Králík přímo řekl, že „ten hajzl pude, to je úplně jedno na čem“.

Sám Kadlec se hájí, že pokud chtěl Králíka stíhat za každou cenu, tak především navzdory možným politickým a lobbistickým tlakům.

Ty měly přicházet právě z ČSSD. U soudu již před časem vypovídal další z obžalovaných, bývalý hejtman Jiří Rozbořil. Popsal událost, kdy jej oslovil právě Kyselý po schůzce s krajským šéfem ČSSD Jiřím Zemánkem.

„Seděl jsem v kavárně Opera. Když jsem šel ven, tak mě zastavil pan Kyselý, který seděl o pár stolů dál s panem Zemánkem, s tím, že pan Zemánek chce ovlivnit kauzu Králík a chce, abych pomohl panu Králíkovi. Já jsem mu na to řekl, ať mě do toho netahají,“ vypověděl Rozbořil.

O případ se zajímaly špičky ČSSD

Obžaloba ve Vidkunu zmiňuje i rozhovory o tom, že Králíkův případ skutečně zajímal také nejvyšší špičky ČSSD. Mimo jiné proto, že se blížil stranický sjezd. O situaci se proto zajímal mimo jiné tehdejší ministr vnitra Chovanec. Králík mu totiž měl na Moravě zajistit důležité hlasy.

O případ se zároveň začalo zajímat také policejní prezidium, ať už přímo tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý, nebo jeho náměstek Zdeněk Laube. Právě druhý jmenovaný měl přímo zjišťovat, co se chystá proti ČSSD na severní Moravě. Všichni tři v minulosti označili tyto informace za „hospodské řeči“.

Autor:
zpět na článek