iDNES.cz

Firma vznikla v lednu, už na radnici v Prostějově testuje zaměstnance

  4:22,  aktualizováno  17:16
Zaměstnance prostějovského magistrátu a strážníky městské policie začala v prostorách radnice testovat na koronavirus firma, která vznikla sotva před měsícem. Její majitel prodává okna, dveře a vrata. Proti testování se ohradili hygienici, které nikdo nepožádal o potřebné povolení.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

E-mail s informací, že v pátek začíná první kolo antigenního testování na koronavirus, rozeslal primátor František Jura minulý týden ve čtvrtek ráno.

„Vážené kolegyně a kolegové, už zítra se rozběhne první kolo antigenního testování pro zaměstnance Magistrátu města Prostějova a Městské policie Prostějov,“ napsal a připojil organizační podrobnosti.

Zájemci se mohli zaregistrovat na nově zřízeném internetovém portálu a řada zaměstnanců magistrátu tuto možnost využila.

Testování, které bylo zdarma v jedné z budov magistrátu, Kulturním klubu Duha, rozjela olomoucká firma KoRo Medics, která vznikla teprve 20. ledna letošního roku. 

Společnost s ručením omezeným má základní kapitál dvacet tisíc korun a hlavním majitelem je čtyřiatřicetiletý prostějovský podnikatel Jiří Rolný. Ten má několik firem, mimo jiné třeba společnost Hestia – Welt, která prodává okna, dveře, lodžie a vrata.

Firma v posledních letech dodala městu pro jeho tři školy okna a dveře za statisíce korun. Poslední smlouva je z prosince na výměnu oken a dveří za 168 tisíc v Základní a mateřské škole Kollárova.

Kromě Rolného pak v KoRo Medics figuruje ještě společník s pětiprocentním podílem, kterým je třicetiletý doktor. Ten pracuje v Novém Jičíně v tamní ambulanci sítě praktických lékařů pro děti a dorost a specializuje se na nutriční a gastroenterologickou ambulantní péči.

Souhlas s testy mimo zdravotnické zařízení chybí

Podle rezervačního webového portálu se bude antigenní testování konat každý pátek od sedmi do deseti hodin dopoledne.

„Vatovým tamponkem se odebere z úst vzorek a po smíchání s roztokem dostaneme pomocí vyhodnocovacího testu výsledek do patnácti minut,“ uvedl zástupce mobilního testovacího týmu a vedoucí oddělení krizového řízení na magistrátu Adolf Labák.

Prostějovská hygienická stanice ovšem nemá o zahájeném testování žádné informace. A to i přesto, že má k poskytování preventivní péče mimo zdravotnická zařízení vydávat stanovisko.

„Může jít o očkování nebo například antigenní testování. Podle zákona o zdravotních službách k tomu poskytovatel musí mít souhlas hygienické stanice. Takové stanovisko nebylo na akci na radnici z naší strany vydáno,“ sdělila Eva Kučerová z prostějovské pobočky Krajské hygienické stanice.

Stanovisko společnosti KoRo Medics se redakci nepodařilo získat. Mobilní telefon jednatele Jiřího Rolného v jeho firmě Hestia – Welt nejprve zvedl jeden z jeho kolegů, který uvedl, že je Rolný jen na chvíli pryč. Poté už telefon nikdo nebral.

Primátor František Jura tvrdí, že testování není akcí města. „Město žádné testování nerozjelo, pouze jsme pro něj poskytli prostory a informovali zaměstnance magistrátu a městské policie, kde se mohou přihlásit,“ uvedl pro MF DNES.

„Statutární město Prostějov nemá se společností zajišťující testování žádný smluvní vztah, nikoho jsme nevybírali a žádné testy neobjednávali. Vše je věcí vztahu mezi poskytovatelem a zdravotní pojišťovnou,“ dodal primátor. Na otázku, proč na radnici začala zaměstnance testovat zrovna firma KoRo Medics, nicméně neodpověděl.

zpět na článek