Parkující auta blokují svoz odpadů, Prostějov přidá nové zákazy zastavení

  4:22,  aktualizováno  10:28
Do boje s řidiči, kteří svými zaparkovanými auty blokují vyvážení odpadků, se pustila prostějovská radnice. Hlavně na sídlištích přibude několik zákazů parkování.

V několika ulicích a na velkých sídlištích v Prostějově začnou platit nové zákazy zastavení.

„Důvodem je parkování vozidel na zúžených částech komunikací, čímž znemožňují svozovému vozidlu společnosti FCC Prostějov naložení a odvoz odpadu,“ vysvětlil opatření vedoucí odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal. 

Zákazy přibudou na konkrétních místech vesměs poblíž kontejnerů na odpadky v ulicích Sokolská, Dolní, Partyzánská, Rozhonova nebo Pujmanová a na sídlištích C. Boudy, A. Slavíčka nebo V. Špály na západním okraji Prostějova.

Prostějovská radnice tvrdí, že situace se zaparkovanými auty už byla neúnosná. „Jednou z lokalit, kde je to dlouhodobě nejvíce problémové, je sídliště Hloučela. Konkrétně se jedná o takzvané osmičky mezi panelovými domy. Při svozu odpadů dochází k mnoha různým komplikacím,“ konstatovala mediální referentka prostějovské radnice Anna Kajlíková.

Dopravní značky, které jsou u vjezdu do vnitrobloku, přitom nařizují, že stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. 

„Někteří obyvatelé toto ustanovení bohužel opakovaně porušují. Kvůli tomu ovšem dochází k zablokování příjezdové cesty ke kontejnerům, hromadění odpadků, vzniká zápach a stahují se sem hlodavci. Dá se říct, že pár jedinců komplikuje život většině obyvatel sídliště,“ popsala situaci Kajlíková.

„Na určitých místech se s tímto problémem setkáváme pravidelně. Lidé nám pak volají, že jsou nevyvezené odpady a plné popelnice, ale často je to tím, že se tam nevejdou svozová vozidla. Lidé parkují, jak parkují, a v těch úzkých místech zkrátka neprojedeme,“ potvrzuje také ředitel FCC Prostějov Štěpán Špaček.

Problémy se svozem mají i ostatní velká města

Prostějov proto chystá stavební úpravy, které by měly problém řešit. „Obyvatelé dostanou více parkovacích míst, zlepší se průjezdnost a potíže se svozem by měly zmizet,“ uvedla Kajlíková.

Tam, kde stavební úpravy nebyly možné, přicházejí na řadu zákazy zastavení, aby řidiči rozměrné svozové vozy už dál neblokovali. 

Potíže s vyvážením odpadků však nemá jen Prostějov. „S problémy zaparkovaných vozidel na místech, kde to znemožňuje průjezd techniky, se Technické služby města Olomouce při svozu komunálního odpadu setkávají denně,“ potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Problémy se přitom podle ní týkají nejen sídlišť, kde stojí zaparkovaná vozidla hlavně v křižovatkách, ale i rodinné zástavby, kde zase před domy parkuje více aut a k popelnicím se objemná svozová technika těžko dostává.

Olomoucká radnice se proto snaží úzce spolupracovat s technickými službami a strážníky a spoléhá na to, že problém pomůže vyřešit nová parkovací politika města. „Tento strategický dokument město aktuálně zpracovává,“ podotkla mluvčí olomouckého magistrátu Štědrá.

Město Jeseník nechává řidičům za stěrači lístky

K zákazu stání u sběrných míst už musela v minulosti sáhnout šumperská radnice. „Občas nastane situace, že pracovníci firem zajišťujících svoz odpadů oznamují, že jim zaparkovaná vozidla brání v nakládání kontejnerů s odpadem. Tyto případy zpravidla posuzujeme jako přestupek podle zákona o provozu na pozemních komunikacích,“ řekl ředitel Městské policie Šumperk Jaroslav Janderka.

Město Jeseník se problémy se svozem odpadků snaží nejprve probrat s obyvateli. „Tyto případy projednávají pracovníci technických služeb přímo se zástupci bytových družstev nebo s vlastníky nemovitostí,“ popsala postup mluvčí jesenické radnice Lucie Musialová. 

„V místech, kde to jde, jsou problematická místa řešena úpravou místní komunikace, vodorovným dopravním značením, případně přesunem nádob na vhodnější lokalitu. Ne všude je to však možné,“ dodal. 

„Proto jsou řidiči svozové techniky vybaveni lístky s upozorněním, že kvůli nesprávnému parkování nebylo možné vyvézt odpadové nádoby. Tyto lístky nechávají řidičům za stěračem vozidla,“ popsala mluvčí. Problémy podle ní vznikají stejně jako v ostatních městech hlavně na sídlištích.