Socha z obchvatu Olomouce je opravená, zloděje kovů policie nenašla

  11:54
Svářeči dokončili opravu sochy sv. Kryštofa, kterou loni v listopadu na valu v blízkosti obchvatu Olomouce poničili zloději kovů. Pachatelé trestu unikli.

Socha sv. Kryštofa poničená na nohou zloději kovů už je opravená. | foto: Ředitelství silnic a dálnic

„Následuje přivaření podpůrné konstrukce a po přípravě ukotvení bude možné plánovat datum zpětného osazení díla k dálnici,“ uvedlo na Twitteru společně s fotkami opravené sochy Ředitelství silnic a dálnic.

Kráčejícímu obru s dítětem na rameni, jenž představuje patrona poutníků, zloději odstranili plát bronzu z levého lýtka a také z pravé nohy. Poté odřezali palec pravé nohy a nařízli další dva prsty. Škoda byla vyčíslena na více než 300 tisíc korun.

„Rovněž poškodili stojnou traverzu upevňující sochu v betonovém základu, a narušili tak její statiku. Proto bylo rozhodnuto o jejím okamžitém odstranění,“ uvedla loni olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Před ještě větším poničením sochu zachránil myslivec na pochůzce, který zaslechl ve směru od sochy zvuk připomínající řezání kovu, vše ohlásil a zloděje vyrušil. Pachatelům se podařilo utéct, odřezané kusy ale odhodili v blízkém okolí. Policistům se zloděje vypátrat nepodařilo.

„Případ odložili, jelikož se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání,“ uvedla nyní na dotaz MF DNES Vaňharová.

Po ztrátě patrona byla dálnice den zavřená

Sv. Kryštof byl slavnostně odhalen v říjnu 2005. Autor téměř čtyřmetrového díla Marius Kotrba z Rožnova pod Radhoštěm se rozhodl vytvořit sochu patrona poutníků a cestovatelů, která od té doby roky bděla nad projíždějícími řidiči z valu nad dálnicí D35 poblíž olomoucké městské části Nemilany.

Poničení a vynucené odstranění díla hned po víkendu, kdy k němu došlo, symbolicky doprovodilo dočasné uzavření dálnice D35 jen nedaleko od místa. A to za velmi nezvyklých okolností.

Provoz totiž musel být na zhruba čtyřiadvacet hodin zcela přerušen v úseku mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou kvůli tomu, že traktorista narazil na poli u dálnice do stožáru vysokého napětí a ten se nahnul natolik, že hrozil jeho pád.

Autoři: ,