Měli ho za zloděje, pak přeslechl volání. Pěstitele konopí odhalily náhody

  16:54
Souhra náhod vedla na Šumpersku k odhalení nelegální pěstírny konopí, ve které měl tamní muž vysázeno přes sto rostlin. Policisty k ní přivedla mýlka jednoho z místních, majitel pěstírny pak navíc zřejmě propásl šanci zabránit prozrazení.

Muž měl v domě na Šumpersku ukrytou pěstírnu konopí s půldruhou stovkou rostlin. Policisté ji odhalili díky souhře náhod. | foto: Policie ČR

Podle nyní zveřejněných informací vyjela hlídka do nejmenované menší obce na Šumpersku v neděli dopoledne na základě oznámení jednoho z tamních obyvatel. Ten nahlásil, že do neobývaného rodinného domu se zřejmě vloupal zloděj.

Volající netušil, že dovnitř se ve skutečnosti legálně nastěhoval osmatřicetiletý nájemník. Policisté se to po příjezdu dozvěděli od sousedů, rozhodli se nicméně vše zkontrolovat.

Za normálních okolností by si zřejmě jen s nájemníkem promluvili a zase odjeli, opět ale zasáhla náhoda.

„Protože policisté zjistili, že dveře do domu jsou otevřené, a na jejich volání se nikdo neozýval, rozhodli se vstoupit a ujistit se, že je obyvatel v pořádku,“ popsala další dění šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová s tím, že uvnitř hlídka nemohla nezaregistrovat silný zápach konopí.

„Po chvíli se pak setkali s překvapeným mužem, který měl nebývalý zájem na tom, aby policisty co nejrychleji vyprovodil před dům,“ doplnila Vybíhalová.

Policisté v kraji pozatýkali i výrobce pervitinu

Následovalo zadržení nájemníka a domovní prohlídka, při které byl objeven zdroj zápachu - kompletně zařízená pěstírna konopí se 144 rostlinami v různých fázích růstu. Kromě toho policisté zajistili také už usušenou marihuanu.

Muž je nyní obviněn z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který mu hrozí až pět let vězení. Stíhán je na svobodě.

V Olomouckém kraji jde za poslední měsíc už o několikátý zásah policie proti výrobcům drog. Zdejší kriminalisté například společně s kolegy z Moravskoslezského kraje pozatýkali tříčlennou skupinu výrobců pervitinu, která měla varny v obou regionech a podle množství zajištěných věcí byla schopna vyrobit až 130 kilogramů drogy.

Kromě toho také specializovaný protidrogový tým společně s celníky ukončil nelegální podnikání osmičlenného gangu velkovýrobců stejné drogy. Skupina měla šest varen a jeden z obviněných nakoupil 35 kilogramů červeného fosforu, z něhož lze vyrobit nejméně 106 kilogramů pervitinu. Při prohlídkách byla nalezena rovněž brokovnice a pistole.

Autor: