iDNES.cz

Obce ze Šumperska si od Suezu koupí zpět provoz vodovodů, hned zlevní vodu

  4:54
Provozování vodovodů a kanalizací, které patří prostřednictvím společnosti Vodohospodářská zařízení (VHZ) městům a obcím v šumperském okrese, bude opět v rukou samospráv. Akcionářské obce se na valné hromadě shodly, že odkoupí Šumperskou provozní vodohospodářskou společnost (ŠPVS). Ta byla dvacet let ve vlastnictví francouzské skupiny Suez.

„Akcionáři VHZ výraznou většinou souhlasili, aby vedení akceptovalo nabídku francouzské společnosti a došlo k odkupu ŠPVS. Od 1. ledna 2021 budou vodovody a kanalizace Šumperska provozovány v naší režii,“ sdělil předseda představenstva VHZ Martin Hoždora.

VHZ zaplatí francouzské firmě necelých 80 milionů korun. Samotný přepis akcií proběhne podle ředitele VHZ Martina Budiše ke 2. listopadu, kdy se VHZ stane jejich držitelem, a od ledna začne ŠPVS fungovat už v jejím vlastnictví.

Hoždora považuje „reprivatizaci“ provozní společnosti do českých rukou za historickou a klíčovou.

„Pracovali jsme na tom už od roku 2016. Převážná většina akcionářů chtěla jít dlouhodobě cestou vlastního provozování. Rozhodnutím valné hromady je to posvěceno,“ řekl s tím, že nabídka francouzské firmy byla výhodná.

„Převezmeme společnost se všemi zaměstnanci, know-how a technikou. Nabídka francouzské společnosti byla všestranně výhodná. Kdybychom měli zřizovat novou provozní společnost, pohybovali bychom se v řádech stovek milionů korun,“ popisuje Hoždora.

Jedinou změnou po odkupu ŠPVS tak bude změna představenstva a dozorčí rady.

„Představenstvo a dozorčí rada musí být nahrazeny a musíme vybrat opravdu silné osobnosti, které budou zárukou dobrého fungování provozní společnosti,“ podotkl.

Nákup vodu nezdraží, slibuje šéf VHZ

Hoždora zároveň ujistil, že nákup ŠPVS nebude mít žádný dopad na odběratele. Naopak v příštím roce půjde cena kubíku vody o 1,50 koruny dolů.

„Přesně toho jsme chtěli dosáhnout, abychom se změnou nedostali do situace, kdy bychom museli výrazněji zvedat cenu vody,“ vysvětlil. Kupní cenu bude totiž VHZ splácet z dividend, které dosud končily v zahraničí.

Právě dividendy jsou podle Hoždory dalším velkým plusem – přibližně dvacet milionů korun ročně dosud odcházejících do ciziny teď zůstane „doma“.

„Už nyní investujeme nemalé prostředky do obnovy a oprav našich sítí. K těmto penězům přidáme dividendy, které pomohou naše sítě dál rozvíjet a udržovat na špičkové úrovni,“ řekl předseda představenstva.

Největším akcionářem VHZ je s 35 procenty město Šumperk. Místostarosta Jakub Jirgl si rozhodnutí valné hromady pochvaloval.

„Šumperk je největším odběratelem vody, nejvíc dává do infrastruktury. V zásadě nyní došlo k tomu nejlepšímu, k čemu dojít mohlo. Otevřela se možnost, abychom si mohli provozovat vodárenství ve velké části okresu sami, což je velký závazek, ale také velká šance do budoucna,“ komentoval rozhodnutí akcionářů Jirgl.

„Vodárenství je strategické odvětví a je jen dobře, že znovu bude v českých, respektive v našem případě moravských rukou. Jsem si jistý, že budeme umět provozovat vodohospodářská zařízení stejně dobře jako zahraniční vlastník. Navíc zisky odváděné do zahraničí budou zůstávat tady,“ sdělil František John, starosta Zábřehu, který je po Šumperku druhým největším akcionářem.

Soutěž se pro Francouze nevyvíjela dobře, tak prodali

K rozdělení vodárenské soustavy na Šumpersku došlo v rámci privatizace před více než dvaceti lety, kdy se oddělily vlastnické a provozní společnosti. Provozní část získali Francouzi.

S končící smlouvou, která garantovala společnosti ŠPVS provozování vodovodů a kanalizací po dobu 20 let, vypsala vlastnická společnost VHZ soutěž na nového provozovatele. Ta ovšem byla ukončena bez vyhlášení vítěze poté, co přišla nabídka od společnosti Suez na odprodej akcií.

Podle dobře informovaného zdroje MF DNES totiž nedala ŠPVS v soutěži nejlepší nabídku a společně se šancemi na udržení lukrativního byznysu tak začala klesat i její hodnota.

Proto podle zdroje přišla vzápětí nečekaně výhodná nabídka ze strany francouzského vlastníka na odprodej společnosti obcím. Dosud Suez prodej vytrvale odmítal.

zpět na článek