iDNES.cz

Ochranáři přenášejí přes silnice tisíce žab, aby nezahynuly pod koly

  16:12
Tisíce žab nyní na Šumpersku míří z místa zimního odpočinku na jedné straně Valšovského žlebu na druhou, kde kladou vajíčka ve Valšovském rybníku. V cestě však mají rušnou silnici. Před smrtí pod koly aut je nyní zachraňují ekologové a dobrovolníci.

ilustrační snímek | foto: Marek Juráň

Než začali ochránci přírody s projektem záchrany, zahynuly ve zhruba čtyřsetmetrovém úseku v době migrace pod koly aut až tisíce obojživelníků.

Nyní tým nadšených dobrovolníků s podporou profesionálních ochranářů natahuje mezi zaraženými kolíky plastový pás, který znemožňuje žabám dostat se na silnici.

V blízkosti pásu jsou zahloubené nádoby, do kterých pak živočichové padají. Dobrovolníci je dvakrát a někdy i třikrát za den přenášejí přes silnici k rybníku.

„Od té doby, kdy tento projekt každoročně funguje, klesl počet přejetých žab v tomto místě z tisíců za migraci na desítky,“ porovnal entomolog Vladislav Holec.

Migrace žab je letos výjimečně dlouhá

Podobných míst jako Valšovský žleb je v Olomouckém kraji celá řada. Ochranáři zachraňují žáby, které by s velkou pravděpodobností zabila automobilová doprava, například i v okolí Oskavy na Šumpersku.

„Letošek je specifický, protože kvůli dlouhé zimě je migrace výrazně delší než v jiných letech. V některých letech proběhl hlavní přesun během dvou dnů, letos je roztahaný na týdny. To klade taky větší nároky na dobrovolníky, kteří se záchraně obojživelníků věnují,“ vysvětlil Marcel Minář z Českého svazu ochránců přírody.

Bez zábran by skončily pod koly aut také žáby třeba i v oblasti Bobrovníku na Jesenicku.

Problematická místa se průběžně mění

Naopak v posledních letech skončila ochrana obojživelníků na výjezdu z Bělé pod Pradědem na Jesenicku ve směru na Červenohorské sedlo, kde dříve dobrovolníci přenášeli během migrace i několik tisíc žab.

„Zdejší populace skokanů hnědých je zdecimovaná do té míry, že není co chránit,“ sdělil Vít Slezák ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Podle něj k tomu došlo i kvůli tomu, že vodní plochy, do kterých „jeseničtí“ skokani migrovali, jsou dnes plné ryb, které žerou vajíčka skokanů. Kvůli ochraně se zvýšil i počet predátorů.

Úbytek skokanů ze stejných důvodů sledují zachránci žab i na jiných místech. Naopak ropuchy tak ohrožené nejsou.

„Ropucha je jedovatá a má také jedovatá vajíčka. Ryby je tak nežerou a tito obojživelníci nejsou ze stejného důvodu ani kořistí predátorů,“ vysvětlil Slezák.

zpět na článek