Špičkový nemocniční analyzátor si sám seřadí zkumavky i obstará údržbu

  17:52
Nejmodernější technologie nemusí ve zdravotnictví používat jen špičková odborná centra a nemocnice ve velkých městech. Dokazuje to třeba nemocnice v Šumperku, jejíž laboratoř používá pro zpracování vzorků systém vybavený prvky umělé inteligence.

Špičkový biochemický analyzátor šumperské nemocnice, který je vybaven prvky umělé inteligence, může personál jednoduše ovládat z centrální obrazovky. | foto: Nemocnice Šumperk

Biochemický analyzátor šumperské nemocnice zvládne provést až 1 800 testů za hodinu a imunochemické analyzátory zvládnou za stejnou dobu až 440 testů.

„Obsluha se nemusí starat o správné nastavení přístroje a může se plně věnovat kontrole měření a výsledkům. Identifikaci vzorků má na starosti umělá inteligence využívající pokročilý optický systém skládající se z pěti nezávislých kamer, jež každý vzorek naskenují a zcela přesně určí, o jaký typ zkumavky se jedná,“ popsala mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Díky tomu systém dokáže rozlišit běžné vzorky a ty s urgentní prioritou, které tak následně dokáže předřadit a zpracovat přednostně. Rychlost zajišťuje elektromagnetický transportní mechanizmus, který umí řídit pohyb každé zkumavky samostatně.

„Nehrozí tak, že by urgentní vzorky čekaly ve frontě za jinými, které tolik nespěchají. Což je velmi podstatné pro efektivní provoz laboratoře a rychlost dodání výsledků ošetřujícím lékařům. Vzhledem k tomu, že urgentních vzorků může být až třicet procent z celkového objemu, je to velmi podstatné,“ podotkla Hanke.

Analyzátor, který se ovládá z centrální obrazovky nebo pomocí tabletu, se používá pro vyšetření týkající se například hormonů, vitamínů, příznaků nádorového bujení, hladin léků, tukových parametrů, jaterních enzymů a řadu dalších.

Inteligentní systém rovněž pomáhá se svou vlastní údržbou. „Tu provádí automaticky v noci, kdy je provoz nejmenší, takže nedochází k blokování pracovní kapacity. Rovněž sám kontroluje stav svých součástí a podle míry opotřebení upozorňuje obsluhu nebo servis třeba na blížící se konec životnosti některého dílu,“ nastínila mluvčí.

Běžná údržba navíc nevyžaduje nástroje a systém se po případném zásahu sám nastaví do původní pozice.

Autor: