Nová hala či solární panely. Šumperský Pramet chystá investice za miliardu

  7:52
Přibližně miliardu korun chce investovat během příštích tří let výrobce obráběcích nástrojů Dormer Pramet Šumperk, který vyváží své produkty do celého světa. Přinese to zhruba sedmdesát pracovních míst.

Šumperská továrna a centrála firmy Dormer Pramet. | foto: dormerpramet.com

„V areálu šumperské centrály vyroste nová hala o rozloze čtyři a půl tisíce čtverečních metrů, dokončení je plánováno na rok 2024. Další investice zamíří do strojového vybavení ve stávajících halách,“ sdělil vedoucí komunikace společnosti Radek Hudos.

V posledních dvaceti letech firma zvýšila výrobu speciálních vyměnitelných břitových destiček, které se používají k obrábění, na čtyřnásobek.

„Růst výroby byl tažen především investicemi do moderního strojového vybavení. Daní za úspěšnou expanzi je ovšem plně obsazená výrobní kapacita, proto firma přikročila k nové investici,“ vysvětlil Hudos.

Nový provoz podle něj umožní zvýšit kapacitu o šedesát procent. Budou v něm umístěny první dvě výrobní operace při výrobě vyměnitelných břitových destiček ze slinutého karbidu, což je lisování a slinování.

Výstavba nové haly začne sice až příští rok, ale již nyní jsou v areálu v plném proudu rozsáhlé přípravné práce.

„Zahrnují především demolici staré haly, využívané aktuálně jako sklad, a přípravu staveniště a inženýrských sítí,“ popsal Hudos.

Nová hala má vypouštět minimum hluku

Plán prací podle něj musí zohledňovat fakt, že areál Dormer Pramet se nachází uprostřed obytné zástavby.

„Všechny práce jsou proto plánovány tak, aby měly co nejmenší dopad na bezprostřední okolí závodu. Rovněž konstrukce haly počítá s umístěním technologií způsobem, jenž minimalizuje přenos hluku do okolí,“ přiblížil vedoucí komunikace.

V letošním roce kromě toho budou na všechny vhodné budovy v areálu namontovány fotovoltaické panely, aby firma snížila náklady na energie.

„Nová budova bude na stávající prostory navazovat a na její střeše budou rovněž umístěny solární panely,“ doplnil Hudos.

Dormer Pramet je globální výrobce a dodavatel nástrojů pro obrábění. Výrobky produkuje ve vlastních závodech, které se nacházejí v České republice, Brazílii, Indii a USA.