iDNES.cz

Krev či plazmu daroval více než třistakrát. Rád bych šel zas, říká dárce

  12:52
Titulem Nejaktivnější dárce krve a krevní plazmy poděkovala nedávno Transfúzní služba Šumperk za dlouholeté dárcovství Pavlu Heinclovi z Police na Mohelnicku. Rekordman v počtu odběrů byl dát krev či plazmu celkem 325krát.

Pavel Heincl jezdil do Šumperka darovat krev z Police poblíž Mohelnice. Rád by v tom pokračoval, kvůli věku ale už nemůže. | foto: archiv Transfúzní služby Agel

Krev daroval Pavel Heincl poprvé spontánně jako voják. „Do kasáren přijel autobus s výzvou, abychom darovali krev, a tak jsem šel bez váhání s dalšími vojáky. Bral jsem to jako samozřejmost,“ popisuje.

Od doby prvního odběru se vše výrazně změnilo. „Pamatuji si na první odběr, jako by to bylo včera. Proběhl v autobusu, podmínky byly partyzánské. Teď jsme měli na transfúzní stanici veškerý myslitelný komfort,“ porovnává Heincl a přiznává, že počet odběrů nijak nesledoval.

„Vždycky, když mě pozvali, tak jsem šel. Zprostředkovaně jsem se čísla dozvěděl, až když nám předávali Jánského plakety,“ vysvětluje.

Jenom s odběry krve by takových čísel nikdy nedosáhl. Krev totiž mohou muži dávat podle doporučení čtyřikrát do roka, minimální interval je deset týdnů. Počet odběrů mu tak pomohlo výrazně zvýšit ještě dárcovství plazmy.

Pavel Heincl má navíc skupinu 0+ a patřil mezi takzvané univerzální dárce, kteří jsou potřeba nejvíc. Jeho unikátní počet odběrů už je ovšem zřejmě konečný. Ne kvůli zdravotnímu stavu, ale vzhledem k jeho věku. Darovat krev je totiž v České republice možné jen do 65 let a Heincl tuto hranici nyní překonal.

„Kdyby se zvedla věková hranice, tak prý budu první, komu z transfúzky zavolají. Ani bych se nezlobil, kdybych mohl pokračovat. Dárcovství je nedílnou součástí mého života,“ svěřil se.

„Myslím, že by věk neměl být pro dárcovství krve či plazmy překážkou. Věřím, že se nebude tak striktně posuzovat. Pokud bych třeba za několik let dostal pozvánku na odběr, znovu bez váhání pojedu,“ doplnil.

zpět na článek