Šternberk ustoupil kritikům z Facebooku, teď zůstává bez nového loga

  4:52
Už rok hledá Šternberk na Olomoucku nové logo města. Může za to i kritika na Facebooku, která smetla původně zamýšlenou náhradu za čtvrt století starý symbol. Radnice se rozhodla ustoupit i přesto, že se podle ní ukázalo, že většina nespokojených lidí ani nepatřila mezi místní.

Město Šternberk chtělo inovovat své logo z roku 1996 (vlevo), vlna kritiky ale na Facebooku nové logo smetla. | foto: koláž iDNES.cz

Současné logo města na úpatí Nízkého Jeseníku kombinuje siluetu kostela Zvěstování Panny Marie, znak a nápis „město Šternberk“. K výročí 700 let ho pro něj v roce 1996 zpracoval grafik Ondřej Michálek.

Radnice ale po letech chtěla změnu, a loni v červnu proto vyhlásila soutěž na nový vizuální styl.

Z téměř sedmi desítek návrhů však porotu složenou ze zástupců města i nezávislých odborníků nikdo nezaujal, a radnice proto soutěž zrušila.

„Oslovili jsme pak autora stávajícího loga, zda by ho nepřepracoval do modernější podoby. Přišel s úplně novým návrhem,“ přiblížila mluvčí města Irena Černocká moment, který předcházel zatím největší bouři na facebookovém profilu města.

Tam se logo v podobě názvu města s modrou hvězdičkou objevilo začátkem května poté, co ho autor na konci dubna představil zastupitelům. Vydrželo jen den.

„Když jsme viděli, jak negativní hlasy k němu jsou, dohodli jsme se, že z důvodu tak silného odporu vyhovíme. Ani k novému bazénu za 160 milionů korun nebyla taková diskuse,“ vysvětloval poté na Facebooku starosta Stanislav Orság. Ve zkratce řečeno, lidem přišlo příliš novátorské.

Kritika provází většinu změn log měst

Podle Černocké se nicméně později ukázalo, že většina kritiků ani ve Šternberku nežije.

„Strhli s sebou ale ostatní. Projevila se anonymita, síla davu, hezké čtení to nebylo. Následně jsme se rozhodli všechna loga ze soutěže ukázat na výstavě. Byla skoro celý květen k dispozici v kulturním domě. Nechali jsme lidi, ať na hlasovací lístky napíšou svůj názor,“ dodala mluvčí.

V hlasovacím boxu se sešla téměř stovka odpovědí, jasný favorit z nich ale nevzešel.

„Kdo nežije na sociálních sítích, tomu se nové logo spíš líbilo a byl překvapený, proč tomu přikládáme tak velký význam,“ podotkla mluvčí města s tím, že radnice už nechtěla dál jitřit emoce.

Výsledek ankety dostanou na stůl 23. června radní i zastupitelé, kteří rozhodnou, co dál. Hlasování z výstavy má být jen informativní, nová porota už se scházet nebude.

Autor návrhu bere zápornou reakci sportovně. „Nesouhlas bývá v podobných případech legitimní, dokonce bych řekl, že i velmi častý. Stačí se zajímat o osud nového loga Valašského Meziříčí, Prostějova, Karlových Varů i Šumperka, proti němuž se rovněž zvedla vlna kritiky. Nové logo to mívá těžké, nahrazuje něco, na co si už všichni zvykli,“ reagoval Michálek.

Odborníci doporučují profesionální soutěž

Odborná organizace Czechdesign oceňuje snahu města přizvat do poroty znalce, vypsat dvě soutěžní kola, slíbit odměny i stanovit zadání.

„Potud tleskám. Otevřená forma soutěže je však atraktivní spíše pro amatéry a poloprofesionály, čemuž odpovídaly i nízké odměny pět, sedm a třináct tisíc korun. Pro tento typ projektu by byla vhodnější uzavřená soutěž, do které vyzvete několik prověřených grafiků a zaplatíte jim za účast a přípravu návrhů,“ uvedl odborník na design Radim Tuček.

Ten by smršti negativních komentářů na internetu nepřikládal velký význam. Upozorňuje ale vůbec na smysl vizuálního stylu, který podle něj nepotřebuje každá obec či město. Jinak je nutné vyčlenit peníze, personální i odbornou kapacitu.

„Zadání ‚z ruky‘ autorovi předchozího loga chápu jako logickou nejsnazší cestu, jak k logu dospět, když soutěž selhala. Pachuť nezdaru se ale se Šternberkem táhne zřejmě dál, když ani za novým návrhem radnice nestojí a panuje nejistota,“ dodal člen Czechdesignu.

Bez loga dosud zůstal například zmíněný Prostějov. Město ho sice v roce 2013 začalo hledat a porota také nakonec vybrala vítězný návrh. Následující rok na jaře ale radní rozhodli, že s brněnskou grafičkou Věrou Marešovou licenční smlouvu nepodepíší, a to kvůli rozporuplným názorům obyvatel a vedení města.