Olomouc zakázala podomní prodej energií, na šmejdy se zaměří strážníci

  11:08
Nabízet energie nebude v Olomouci od července tak jednoduché, jako dosud. Radnice vydala zákaz podomního a pouličního prodeje v energetických odvětvích. Dohlížet na to budou jak strážníci, tak i úředníci.

„Zákaz nabývá účinnosti od 1. července 2022 a míří proti nepoctivým praktikám energetických šmejdů,“ uvedla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Novým městským nařízením se v energetických odvětvích zakazují některé formy prodeje nebo poskytování služeb mimo obchodní prostory. „A to jak podomní, tak i pochůzkovou formou na celém území města Olomouce,“ upozornila mluvčí.

Za opatřením stojí snaha radnice ochránit zákazníky postižené zdražováním energií, kterého využila řada nepoctivých prodejců.

„Účelem je eliminovat aktivity nepoctivých prodejců nebo zprostředkovatelů dodávek energií, kteří se snaží pod různými záminkami vnutit zákazníkovi podpis smlouvy či plné moci k vyhledání nového dodavatele,“ upřesnila Štědrá.

Nové nařízení vydala radnice v době, kdy ceny energií rostou a někteří dodavatelé kvůli situaci na trhu končí činnost. Podle odborníků se navíc množí problémové případy prodeje.

Hrozí pokuta až sto tisíc korun

„Vydání nařízení, které dokáže lépe ochránit spotřebitele, umožnila novela zákona, která stanovuje nové podmínky pro působení dodavatelů energií a především zprostředkovatelů, s nimiž se pojí většina stížností,“ objasnil tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř.

„Od letošního 1. července bude zprostředkovatelská činnost v energetických odvětvích, na základě novely zákona o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně energetického zákona, vyjmuta z režimu živnostenského podnikání a nebude se na ni vztahovat regulace prostřednictvím stávajícího tržního řádu,“ popsal vedoucí živnostenského odboru magistrátu Zdeněk Machalíček.

Za porušení nového olomouckého nařízení hrozí pokuta až do sta tisíc korun. „Dohled nad dodržováním nařízení budou provádět pracovníci magistrátu a olomoučtí strážníci, které je možno kontaktovat na lince 156,“ doplnil Machalíček.

Podle novely energetického zákona se od 1. července zprostředkovatelská činnost v energetice stává novým druhem podnikání.

„Zprostředkovatelé budou moci působit na energetickém trhu pouze s oprávněním od Energetického regulačního úřadu a budou zapsáni v registru. Pro získání oprávnění bude muset zprostředkovatel splnit několik podmínek, například mít vzdělání a praxi v energetice,“ přiblížila mluvčí Štědrá.

Autor: