iDNES.cz

Kvůli dalším penězům na plány hejtmanovy dcery udělil kraj dotační výjimku

  5:28
Olomoucký kraj přiklepl dotaci 1,4 milionu pro sdružení OK4Inovace vedené dcerou hejtmana Ladislava Oklešťka. Pro vyplacení peněz přitom musel udělit dotační výjimku. Ohnutí nastavených pravidel hájí tím, že peníze jdou na stěžejní projekt celého sdružení.

Nová ředitelka sdružení OK4Inovace Marie Studená. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jak MF DNES již loni informovala, finanční injekce skomírajícímu sdružení začaly poté, co se ředitelkou stala Marie Studená, dcera hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO).

Na nastartování nejprve dostalo sdružení, které má na starosti Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK), dotaci 200 tisíc, dalších šest milionů kraj půjčil na předfinancování projektu Smart Akcelerátor II, do kterého se ještě finančně zapojí až 3,5 miliony.

Ve sdružení také za letošek zaplatí kraj 700 tisíc jako členský poplatek. Naposledy pak před několika dny hejtmanství schválilo individuální dotaci 1,4 milionu. Peníze má sdružení použít na financování projektu Platinn.

Milionový mentoring

Je patrné, že ICOK si od Platinnu hodně slibuje. „Platinn již funguje v dalších sedmi krajích České republiky. Jedná se o expertní pomoc (formou mentoringu) cílenou na malé a střední podniky. V roli expertů jsou k dispozici majitelé úspěšných firem či vrcholoví manažeři,“ říká ředitelka Studená.

Peníze od kraje mají uhradit vstupní poplatek 484 tisíc korun a také udržovací poplatek 170 tisíc. Dalších 726 tisíc korun půjde na pět projektů v rámci Platinn.

„Celkem je podpora rozpočtována ve výši 1 426 900 korun, přičemž 46 900 korun je rezerva na režie jako spotřební materiál, kancelářské potřeby a podobně,“ uvedla Studená.

„Díky tomuto kroku se dostaneme v Olomouckém kraji do celé platformy se všemi výhodami, které poskytuje,“ tvrdí.

Nevhodná pravidla

Jenže aby ICOK krajskou dotaci vůbec mohl získat, muselo hejtmanství udělit kvůli projektu dotační výjimku. Pro podobný typ žádostí totiž funguje program na podporu podnikání. Do něj však pro rok 2020 kraj vyčlenil pouze jeden milion s tím, že maximální výše jedné dotace je 450 tisíc korun.

Aby mohl získat podporu ve zhruba trojnásobné výši, ICOK o ni požádal v rámci Strategického rozvoje, který je určený pro jiný typ projektů. Tuto oblast přitom má na starosti náměstek hejtmana Pavel Šoltys (ČSSD), který je zároveň předsedou správní rady OK4Inovace.

Šoltys MF DNES řekl, že důvod, proč sdružení žádalo o peníze v jiném programu, byla nevhodně nastavená pravidla v programu podnikání.

Co znamená de minimis

Podpora de minimis (nebo také podpora malého rozsahu) není považována za „veřejnou podporu“, protože vzhledem k její nízké částce má Evropská komise za to, že nenaplňuje poslední dva znaky definice veřejné podpory – neměla by ovlivnit obchod a narušit hospodářskou soutěž mezi členskými státy.

zdroj: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

„Jediným vhodným dotačním programem byly tedy individuální dotace poskytnuté v režimu de minimis,“ řekl Šoltys.

Podobně rozhodnutí hájí i ředitelka Studená. „Hledali jsme ve spolupráci s krajským úřadem co nejoptimálnější cestu financování. Samotná žádost o podporu z rozpočtu Olomouckého kraje byla nakonec shledána jako nejoptimálnější varianta podpory Olomouckého kraje realizaci programu Platinn. Celá dotace svým rozsahem a významem totiž značně převyšuje možnosti dotačního programu na podporu podnikání 2020,“ uvedla Studená.

Dotace nakonec prošla jak krajskou radou, tak hlasováním zastupitelstva minulý týden.

Hejtman Okleštěk na otázky zaslané v SMS do uzávěrky nereagoval. V nedávném rozhovoru pro MF DNES ale krajské peníze směřované pro inovační centrum vedené jeho dcerou hájil.

„Do fungování OK4Inovace vidím, když se někdy potkám s dcerou o víkendech. Teď už to setkání není jen o rodině, ale i o práci. Bez peněz se však inovační centrum udělat nedá,“ řekl tehdy.

Autor:
zpět na článek