Nemocní psi žili mezi harampádím. Majitel ani nevěděl, kolik jich má

  14:14
Na čtyři desítky psů včetně tuctu štěňat žijících ve zcela nevyhovujících podmínkách narazili inspektoři Státní veterinární správy (SVS), kteří vyjeli do Rapotína na Šumpersku prověřit oznámení o pravděpodobné množírně. Jednání chovatele bude kvůli podezření na týrání vyšetřovat policie.

Venkovní prostory množírny, kterou při kontrole odhalili inspektoři veterinární správy v Rapotíně. V nevhodných podmínkách zde žily desítky psů. | foto: Státní veterinární správa

„Muž ve zcela nevhodných podmínkách choval nejméně 36 psů, z toho dvanáct štěňat. Jednalo se o jedince plemene šarpej a jeho křížence, a také křížence boloňského psíka,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

„Psi byli nesocializovaní, vystrašení a bázliví. Zalézali do úkrytů a jejich přesný počet neznal ani sám chovatel. Téměř všechna zvířata trpěla dermatitidou, některá měla ztrátu osrstění, lysá místa, chronické změny na kůži a výtoky z očí,“ dodal.

Inspektoři také zjistili, že psi žili v domě a venkovních prostorech zaplněných různými věcmi, o které se mohli poranit či hrozilo jejich pozření.

„U 17 psů starších šesti měsíců muž nedoložil platnou vakcinaci proti vzteklině, kromě toho nebylo dvanáct psů označeno čipem. Chovatel neplnil ani další povinnosti vyplývající z legislativy – neměl chov nahlášený, přestože se v něm nacházely více než tři feny, a nevedl ani takzvané evidenční listy vrhů,“ doplnil Vorlíček.

Veterinární správa už podala k příslušnému úřadu návrh na odebrání všech psů a jejich umístění do náhradní péče, zároveň oznámila policii podezření na spáchání trestného činu týrání zvířat.

Autor: