Stavebníky usvědčily z kartelu rozpočty od stejného muže i shodné chyby

  4:52
Podezření, o kterém se v minulosti v Prostějově opakovaně mluvilo v souvislosti s ovlivňováním stavebních zakázek na zdejší radnici, potvrdil nedávno antimonopolní úřad. Za kartelovou dohodu uložil devíti firmám pokuty v celkové výši 49 milionů korun. MF DNES nyní získala detaily o tom, jak celý systém podle úřadu fungoval.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vycházel z několika oznámení, která popisovala konkrétní výběrová řízení, firmy i osoby z let 2008 až 2016.

Je zřejmé, že oznámení poslal dobře informovaný zdroj, který celý podvodný systém do detailů znal. ÚOHS poté provedl razie v prostějovských stavebních společnostech Pozemstav, Prostas a Navrátil a zabavil množství dokumentů.

U čtyř starších zakázek pak odhalil kartelové dohody, které vedly k tomu, že vždy vyhrála jedna z těchto firem. Šlo o zateplení školy E. Valenty, rekonstrukci stropu v lázních, zřízení výstavních prostor na zámku a rekonstrukci Sportcentra celkem za 70 milionů korun.

Pokuty však ÚOHS rozdal všem firmám, které se na kartelu podílely a svými nabídkami například dělaly ve výběrových řízeních pouze „křoví“. Výše pokut se pak odvíjela od obratu firem, zároveň však nesměla být likvidační a překročit deset procent čistého obratu.

MF DNES má k dispozici rozhodnutí ÚOHS a další dokumenty, které ukazují, jak tajný systém fungoval. Někdo vždy vytvořil vzorovou nabídku, kterou ostatní firmy převzaly a jen mírně upravily tak, aby vyhrál předem domluvený uchazeč. Například u zakázky na zateplení školy sehrála klíčovou roli Stavební společnost Navrátil.

„Ve vlastnostech dokumentů (rozpočtů) ‚Vlastní‘ jsou uvedeny shodné údaje, jméno a pracovní e-mail zaměstnance společnosti Navrátil. A to u všech společností, které nabídku do předmětné zakázky podaly,“ popsal místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

U dalších zakázek úřad našel dlouhé série stejných položek, stejné chyby v krycích listech rozpočtů, shodné formátování několika položek odlišné od ostatních částí nebo naprostou shodu v kolonce „Naposledy vytištěno“ odlišnou od údajů poskytnutých zadavatelem.

Členové vrcholného managementu jedné z firem byli i radními

Stavební společnosti se ani nezdržovaly zametáním stop a elektronické vlastnosti dokumentů nijak neměnily. Skupina měla totiž „své“ lidi přímo ve vedení města, takže na radnici si podezřelých shod dlouhé měsíce nikdo nevšímal.

Radním byl tehdy Zdeněk Peichl z ODS a zastupitelem a později rovněž radním Jiří Pospíšil z ČSSD. Oba však tehdy byli zároveň členy vrcholového managementu Pozemstavu.

„Pánové Pospíšil a Peichl pro společnost už nepracují a ani s ní nejsou nijak propojeni,“ reagoval nový ředitel Pozemstavu Milan Grmela.

Samotný Peichl v minulosti na dotazy MF DNES opakovaně popřel, že by stavební zakázky jakkoli ovlivňoval. Bránil se tím, že se vždy raději zdržel hlasování, aby se nedostal do podezření.

Antimonopolní úřad objevil i další důkazy kartelového systému. „V ručně psaných poznámkách jednatele společnosti Navrátil jsou uvedeny s datem předcházejícím lhůtě pro podání žádosti o účast v daném zadávacím řízení poznámky týkající se sdružení společností Prostas a Mechanika pro veřejnou zakázku ZŠ a dále kontakt se společností SM,“ popsal zabavené dokumenty Brom. Na jednom byla například poznámka: Jednání Pozemstav – koordinace.

ÚOHS kromě toho provedl vlastní analýzy, které dokládají manipulaci s cenami zakázek.

„Mezi jednotkovými cenami všech uchazečů o veřejné zakázky existuje určitý cenový vzorec. Úřad dále ověřil, že tyto cenové vzorce nejsou způsobeny využitím cen z ceníků ÚRS či RTS, které stavební firmy při tvorbě rozpočtů často používají,“ shrnul místopředseda ÚOHS.

Firmy kartel odmítají a chtějí se soudit

Stavební společnosti zjištění antimonopolního úřadu odmítají jako neprůkazná a nedostatečná a řada z nich se obrací na soud.

„Vzhledem k tomu, že v této věci probíhá soudní řízení, nebudeme se k otázkám jakkoliv vyjadřovat,“ reagoval na otázky MF DNES jednatel společnosti Navrátil Aleš Hilčer.

„Úřad opřel své rozhodnutí pouze a výhradně o své domněnky a spekulace a neshromáždil ani jeden přímý důkaz, který by naši společnost usvědčoval z protiprávního jednání. Naopak ignoroval důkazy, které jsme uváděli na svou obranu,“ prohlásil ředitel Pozemstavu Milan Grmela.

Ručně psané poznámky podle Pozemstavu nic nedokazují, u elektronických vlastností dokumentů nikdo nezkoumal, jak a kdy doopravdy vznikly, a shody položkových rozpočtů jsou dány tím, že všechny firmy vycházejí ze stejných vzorových ceníků.

Radnice zatím pokutované firmy od zakázek neodstaví

Prostějovská opozice je naopak přesvědčená, že odhalený kartel je pouze špičkou ledovce.

„Zajímavá je zejména účast Pozemstavu, jejíž jednatelé Peichl a Pospíšil byli radními města. Firma je spojena také s kauzou předraženého akvaparku či účelových změn územního plánu k legalizaci její protizákonné stavby v Krasicích,“ prohlásil opoziční zastupitel Petr Kapounek (Pirátská strana).

Podvody se zakázkami jsou však podle něj jen „malým dílkem v mozaice korupční chobotnice, která přes 16 let ovládá Prostějov.“

„Většina je stále pod povrchem. A politici, kteří na mafiánských praktikách vybudovali kariéry, se stále podílejí na řízení města, nyní jako spojenci Babišova hnutí,“ podotkl Kapounek.

Pozemstav, v němž se nedávno kompletně vyměnili vrcholoví manažeři, tvrzení odmítl. „Naše společnost nijak nezasahuje do politického či ekonomického dění na radnici,“ uvedl nový šéf Grmela.

Radnice zatím nehodlá firmy usvědčené antimonopolním úřadem odstavit od veřejných zakázek.

„Celá záležitost ještě není dořešena. Firmy se údajně budou bránit soudní cestou. Od roku 2011 převážnou část stavebních zakázek řešíme elektronickou aukcí,“ sdělil náměstek primátora Jiří Pospíšil.