iDNES.cz

Prostějov se pustil do nápravy křivd vůči Židům, začal poctou rabínovi

  12:52
Zpět na své místo se tento týden vrátil náhrobek nejvýznamnějšího prostějovského rabína Horowitze, který před dvěma lety zničil vandal. Akce navíc ukázala, že chystané rehabilitaci židovského hřbitova se dostává velké mezinárodní pozornosti, neboť do Prostějova přijel i velvyslanec USA v Česku.

Náhrobek nejvýznamnějšího prostějovského rabína Cvi Jehošui Ha Leviho Horowitze u základní školy a reálného gymnázia v Prostějově v místech starého židovského hřbitova poničil v dubnu 2017 školák. Policie, která se případem zabývala, nicméně tehdy vyloučila, že by čin měl antisemitský podtext.

Na původním místě je nyní nově pomník z bílého kamene, který tvoří jednoduchá deska ve tvaru původního náhrobku s historickým textem. Deska je zapuštěná do země a ční asi metr a půl nad povrchem. Vrchní rabín Horowitz, autor významných knih, je dodnes po celém světě uznávaným židovským myslitelem.

Dobročinná židovská nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer usiluje už několik let o rehabilitaci celého židovského hřbitova. U reálného gymnázia jsou dodnes v zemi ostatky až dvou tisíc židovských obyvatel Prostějova.

Odhalení náhrobku rabína

„Jsme tady, abychom si připomněli toto významné místo a tragédii, jež se zde před 70 lety stala. Chtěl bych ocenit současné vedení města Prostějova, které přichází s tím, že toto místo bude rehabilitované,“ řekl americký velvyslanec v České republice Stephen B. King, jenž do Prostějova na slavnostní odhalení pomníku přijel.

„Je to nádherná zpráva, kterou Prostějov vysílá do světa, že křivdy můžeme napravit. Od lidí u nás doma, kteří tuto věc sledují, jsem dostal řadu e-mailů. Psali, že bych tady měl být,“ dodal.

Negativní postoj dostal město i do zprávy o stavu lidských práv

Minulé vedení města přitom rehabilitaci židovského hřbitova nepřálo. V Prostějově se dokonce objevily vyloženě antisemitské reakce a vznikla také protestní petice. Zdejší dění si dokonce získalo negativní mezinárodní pozornost.

Na premiéra Andreje Babiše se pak letos v dubnu obrátila členka dolní komory amerického Kongresu a předsedkyně českého výboru Sněmovny reprezentantů Jan Schakowsky s žádostí o pomoc.

„Pětiletá snaha o rehabilitaci židovského hřbitova nemá pozitivní výsledek. Jsem přesvědčena, že pokud projekt osobně podpoříte, lze dosáhnout pozitivních výsledků. Vyřešení této záležitosti by přispělo k obnově pověsti města Prostějova jako destinace pro učence a turisty, kteří se zajímají o jeho židovskou kulturu a historii,“ napsala Schakowsky premiéru Babišovi.

Minulý týden primátor Prostějova František Jura (ANO) a zástupce židovské obce oznámili, že se na rehabilitaci židovského hřbitova dohodli. Celé místo, kde je dnes parkoviště, parčík a lidé zde venčí psy, by měl vymezit živý plot. Součástí bude skupina náhrobků a altánek s informacemi o historii hřbitova.

Primátor: Je to první krok k nápravě historických křivd

„Obnovení náhrobku rabína Horowitze je prvním krokem k nápravě historických křivd a k rehabilitaci celého místa. Je naší povinností najít odpovídající pietu. Věřím, že to povede k dobrému jménu města Prostějova,“ prohlásil na odhalení pomníku primátor. Dobročinná nadace se zavázala, že veškeré úpravy plochy zaplatí ze svých zdrojů.

Vedle rabína Horowitze jsou na hřbitově pochováni předkové filozofa Edmunda Husserla, zakladatel rodu literátů Zweigových, rabíni, lékaři a podnikatelé, kteří přispěli k rozvoji Prostějova v 19. století.

Podle židovské tradice se místa posledního odpočinku neruší a hřbitovy jsou považovány za svaté. V Prostějově, kde bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě, však starý židovský hřbitov za války zlikvidovala radnice poté, co ho zkonfiskovali nacisté. Od roku 2016 je kulturní památkou.

Vrchní prostějovský rabín Horowitz má letos 203. výročí úmrtí. U jeho obnoveného náhrobku se na slavnostním odhalení pomníku pomodlila třicítka rabínů z USA a Evropy včetně vrchního zemského rabína Karola Sidona a rabína Louise Kestenbauma z americké nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer.

Horowitz je uznávaným autorem náboženských knih Smichat Moše a Chidušej Hariboš, které dodnes studují členové židovských náboženských škol ješiv. Narodil se zřejmě v roce 1754 jako jediný syn slavného chasidského rabína Šmuela Šmelkeho, když jeho otec zastával úřad vrchního rabína v polském Ryžvalu. Pravděpodobně v roce 1811 byl zvolen vrchním rabínem v Prostějově, kde 16. listopadu 1816 ve věku 62 let zemřel.

„Úsilí o rehabilitaci prostějovského židovského hřbitova bude po celém světě vnímáno jako příklad dobré praxe v nápravě křivd holokaustu,“ ubezpečil americký velvyslanec Stephen B. King.

zpět na článek