Omezení glyfosátů v Prostějově neprošlo navzdory petici se stovkami podpisů

  11:56
Přes osm set podpisů se podařilo shromáždit organizátorům petice proti používání glyfosátů a škodlivých látek k hubení plevele v Prostějově. Městské zastupitelstvo však obyvatele nevyslyšelo a zákaz neschválilo, pro bylo pouze osm členů opozice. Zástupci petičního výboru oznámili, že budou bojovat dál.

„Ráda bych poděkovala osmi statečným, zbývajících dvacet přítomných zastupitelů se zdrželo hlasování. Takové hlasování považuji za alibistické a zbabělé. Tito zastupitelé jednali v duchu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Osm set jedenáct lidí, kteří petici podepsali, je nezajímá,“ prohlásila jedna z autorek petice Jana Jílková.

„Odmítáme názor, že je potřeba nejprve jednat o alternativních možnostech. Koalice měla a má možnosti, jak situaci řešit rychle a pružně. Za úplný zákaz glyfosátů proto budeme bojovat dál,“ dodala.

Někteří koaliční zastupitelé se před hlasováním například pokoušeli zpochybnit sérii otrav psů z první poloviny loňského roku, na niž upozorňovali prostějovští veterináři a která byla způsobená jedovatými postřiky.

Právě kvůli otravám se autoři petici o hubení plevele začali zajímat podrobněji a podařilo se jim shromáždit důkazy o tom, že jedovaté postřiky místní technické služby prováděly v těsné blízkosti dětských hřišť, škol nebo v místech, kde si děti běžně hrají.

Petiční výbor má k dispozici fotografie například ze sídliště Hloučela, kde byly vypálené pruhy hned v blízkosti dětského hřiště. Existují i svědci, kteří jedovatý postřik v těchto místech mohou dosvědčit.

Herbicidy spálily trávu také poblíž základní školy na sídlišti Svobody v místech, kde si děti hrají a chodí sem labutě z blízkého potoka. Na trávě zůstala obrovská uschlá kola.

„U lesoparku Hloučela byly zase vidět široké vypálené pruhy trávy. Je to dost neuvěřitelný a smutný pohled na biokoridor,“ popisovala situaci z loňského roku Jílková.

Řídíme se platnými nařízeními EU, hájí se technické služby

Ředitel společnosti FCC Prostějov, která ve městě zajišťuje technické služby, Martin Grepl na zastupitelstvu prohlásil, že firma se řídí všemi platnými nařízeními Evropské unie.

„Při hubení plevele jsme ustoupili od přípravku Roundup Klasik a nahradili ho značkou Roundup Biaktiv. Po dohodě s magistrátem jsme navíc začali zveřejňovat termíny a lokality, které chemicky ošetřujeme. Ošetřené plochy označujeme,“ vysvětlil.

Podle něho technické služby mohou tímto způsobem za jeden den ošetřit až čtyři tisíce metrů čtverečních plochy, zatímco při využití například horké tlakové vody je to jen čtvrtina.

Zastupitelstvo nakonec přijalo usnesení, podle něhož bere petici pouze na vědomí a ukládá radě, aby i nadále prověřovala další možné způsoby hubení plevele. Podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila technické služby postupují striktně podle zákonů a všech předpisů a hubení plevele podléhá přísné kontrole. Horkou tlakovou vodu podle něho nelze používat všude.

„Tato zařízení jsou náročná na obsluhu a další personál, bylo by to hodně drahé,“ řekl zastupitelům Pospíšil.