iDNES.cz

Spory o glyfosáty v Prostějově sílí, technické služby viní odpůrce ze lží

  12:26
Spor o používání jedovatých glyfosátů v Prostějově, kam patří například i přípravek Roundup, přešel do nové fáze. Technické služby, společnost FCC z nadnárodního gigantu FCC Group, v prohlášení zveřejněném na oficiálních webových stránkách města nařkla autory petice proti používání glyfosátů z manipulací a lží.

Odpůrci používání glyfosátů zdokumentovali například použití herbicidu Roundup obsahujícího tyto látky u dětského hřiště (duben 2020). | foto: Jana Jílková

„Na sociálních sítích i v médiích se objevila celá řada zavádějících, a dokonce zcela lživých informací týkajících se používání glyfosátů pro likvidaci zeleně v Prostějově. Některé nepřesné interpretace tedy uvádíme na pravou míru,“ stojí v textu podepsaném pouze zkratkou FCC.

Kromě řady informací, jak chce společnost při používání jedovatých glyfosátů postupovat, však uvádí jediný konkrétní případ.

„Závěrem uvádíme, že iniciátoři petice nemanipulují pouze s fakty, ale například i s fotografiemi. Snímek z října 2019 s plochou vypálenou Tartanem na Sídlišti svobody je sice autentický, nicméně autoři petice již nezmiňují, že užití Tartanu nebylo samoúčelné, ale aplikace byla provedena z důvodu plánovaného výsevu květnaté louky. Ostatně snímky stejné plochy z letošního roku hovoří za vše,“ prohlašuje FCC a dokládá to snímky rozkvetlé louky.

Autoři petice prohlášení společnosti FCC odmítají. Například postřik na Sídliště svobody, po kterém na trávě zůstal mohutný spálený kruh trávy, kritizovali především z toho důvodu, že FCC použila jedovatý herbicid poblíž školy přímo v místech, kde si hrají děti a kam chodí třeba labutě z blízkého potoka.

„Situaci kolem postřiků sledujeme již přes rok. Velmi pečlivě zaznamenáváme všechny podněty a poslední dobou nám jich chodí čím dál více. Všechny informace máme podložené a na všech místech, která jsou na našich fotografiích, jsem byla osobně,“ odmítla obvinění jedna z autorek petice Jana Jílková.

Herbicid v dětském pískovišti

V minulosti se jí tak podařilo zadokumentovat případy, kdy jedovaté postřiky nebyly předem ohlášené, ačkoli to FCC i radnice slibovaly.

Jílková má například k dispozici fotografie vypálených pruhů trávy v těsné blízkosti dětského hřiště na sídlišti Hloučela v ulici Jana Zrzavého, snímky z dalšího sídliště, kdy pracovník FCC hubí herbicidem plevel hned vedle dětských prolézaček a pískoviště, nebo fotky postřiků u mateřské školy.

„V jednom případě pán aplikoval Roundup opravdu přímo do dětského pískoviště. Na poslední incident u mateřské školky máme dva svědky,“ odmítá tvrzení FCC Jílková.

Celkem třikrát žádala podle zákona o svobodném přístupu k informacím radnici o vysvětlení. V odpovědích, které dostala, bylo několikrát uvedeno, že v popsaných případech „selhal lidský faktor“ a tyto odpovědi lze najít na stránkách města.

„Prohlášení společnosti FCC proto vnímáme jako zoufalou snahu očistit se od pochybení, na která celou dobu upozorňujeme,“ míní Jílková.

FCC v prohlášení opět slibuje, že termíny postřiků bude dopředu zveřejňovat a že všechna místa budou označena kromě lokalit, kde to technicky není možné, jako jsou třeba komunikace.

„Ve vybraných lokalitách se využívá alternativní způsob ošetření horkou párou. V současné době nejsou žádné chemické postřiky aplikovány u mateřských, případně základních škol nebo na dětská hřiště, či dokonce přímo do pískoviště,“ dušuje se prostějovská společnost.

Například v Jeseníku se bez glyfosátů obejdou

Odpor proti používání glyfosátů vyvolala v Prostějově série otrav psů z minulého roku. Vznikla petice, radnice herbicidy na čas stopla, ale pak se k nim zase vrátila, protože ostatní způsoby ničení plevele jsou podle ní drahé. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označila látky na bázi glyfosátů za pravděpodobně karcinogenní.

Ve městě nyní vznikla nová petice za zákaz chemických postřiků v ulicích. Lze ji podepsat v ambulancích veterinářů nebo ve zverimexech.

K úplnému zákazu přípravků Roundup, Touchdown a Bofix přistoupila například radnice v Jeseníku. Používá horkou páru nebo zametací stroj s ocelovými kartáči.

„Vyžaduje to častější zásahy, což je finančně náročnější, přesto neuvažujeme o návratu k původnímu způsobu. Ekonomické hledisko není jediným faktorem a ekologicky šetrný přístup k životnímu prostředí, ve kterém žijeme, podle našeho názoru převládá. Je to hlavně o vůli a rozhodnutí,“ vysvětlila vedoucí oddělení majetku na radnici v Jeseníku Monika Nepejchalová.

zpět na článek