Prostějov přidá další místa v ulicích, kde nechá růst přírodní louky

  7:04
Město Prostějov hodlá letos na podzim rozšířit počet míst, kde nechá růst tradiční louky plné květin a bylin, které nebude tak často sekat. V současné době je tímto způsobem ve městě oseto už téměř sedm tisíc metrů čtverečních.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Chtěli bychom, aby ke klasické výsadbě květin přibývaly také květnaté louky. Už jsme s tím v několika lokalitách začali a lidem se to líbí. Takže v podzimním čase v tom budeme pokračovat,“ slíbil primátor František Jura.

Květinová louka o ploše kolem 300 metrů čtverečních tak vznikne u výpadovky na Bedihošť mezi bytovými domy. „Oslovila jsem předsedy bytových družstev, kteří s jejich založením souhlasili,“ potvrdila náměstkyně primátora Milada Sokolová, která zodpovídá za oblast životního prostředí.

Další zhruba stometrová louka, na které budou ručně vysázeny cibuloviny, ladoňky a drobné botanické tulipány, bude na kruhovém objezdu na výpadovce na Určice. Celkové náklady jsou 55 tisíc korun. 

Město Prostějov začalo přírodní louky vysazovat již v roce 2009 například v Brněnské ulici, v lesoparku Hloučela nebo na kruhovém objezdu v Plumlovské ulici. 

V současné době je celková plocha téměř sedm tisíc metrů čtverečních, přibyla místa v ulici Josefa Lady, Janáčkově nebo Vrahovické ulici. Letos na jaře byly osety další plochy na sídlišti Svobody nebo na křižovatce ulic Svatoplukova a Olomoucká.

„V této věci spolupracujeme s odborníky na oblast květnatých luk a druhově bohatých trávníků. Také díky tomu se mohl na podzim loňského roku uskutečnit zajímavý experiment s využitím regionálního osiva z louky nad Ohrozimí, a tak tyto místní rostliny zpestřily trávníky v lokalitě Močidýlek nebo v ulicích Kralická a Dolní,“ vysvětlila Sokolová.

Louky zachycují prach a zvyšují druhovou pestrost

Přírodní louky mají kromě zpestření městské krajiny podle ní dobrý vliv také na životní prostředí. Ve vyšší trávě se lépe zachytí prach a nečistoty, trávník umí lépe hospodařit s vláhou a výrazně zvyšuje biodiverzitu. 

Louky jsou také pastvou pro opylovače, domovem mnoha druhů hmyzu a poskytují potravu ptákům. Pro město se sníží i náklady na údržbu, neboť přírodní louky se sečou jen dvakrát ročně.

„Pro každou plochu jsme zvolili takové druhy, které na ní mohou nejlépe prosperovat. Na většině nově osetých ploch najdeme čtyřicet až sto druhů rostlin, což je podstatně více než v běžném městském trávníku. Úměrně tomu roste i počet živočichů, kteří takové prostředí mohou využívat,“ podotkl rovněž předseda komise životního prostředí na radnici Libor Marčan.

Ještě letos na podzim chce prostějovská radnice investovat téměř 800 tisíc korun také do nové výsadby stromů například v Žešově, Krasicích nebo podél cyklostezky na Bedihošť. 

„Čím zelenější město bude, tím lépe se nám bude dýchat,“ dodala náměstkyně primátora Sokolová. Prostějov dlouhodobě patří k nejznečištěnějším městům na Moravě a podle analýz má rovněž malý podíl zeleně na celkové rozloze.

Autor: