Rybáři oživili Bečvu dalšími tisícovkami ryb, prospěly jí i vydatné deště

  17:32
Druhou velkou dávku životabudiče dostala dnes řeka Bečva. V úseku nedávno otráveném kyanidy rybáři vypustili další ryby. Desítky tisíc ostroretek, které do řeky zamířily před dvěma týdny, teď doplnily parmy. Zdroj jedovaté látky, která se do vody dostala, je stále neznámý.

Rybáři parmy vysadili celoplošně v úseku řeky od Přerova až po Choryni, kde se kyanid do vody dostal.

„Jde o roční ryby zakoupené na objednávku právě pro Bečvu. Chceme je do ní vypustit jako indikátor stavu životního prostředí,“ řekl Rostislav Trybuček, jednatel Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko České rybářského svazu.

Obnova života v Bečvě a následky otravy

Parmy obecné rybáři koupili v počtu 30 tisíc kusů, část však nasadí také do řeky Moravy v oblasti Zábřehu.

Už před dvěma týdny rozvezli a vypustili do Bečvy kolem Hranic a Teplic nad Bečvou asi 40 tisíc ostroretek stěhovavých. To, jak se jim v řece vede, chtěli zkoumat brněnští vědci, průzkum se však nemohl uskutečnit kvůli povodňovým stavům.

„Do řeky se nedalo vlézt. Teď už je průtok na 40 kubických metrech za sekundu, pro průzkum je ale ideální průtok ještě o polovinu nižší,“ vysvětlil Trybuček.

Z řeky po otravě odvezli do kafilerie 40 tun mrtvých ryb

Nedávné vydatné deště, které zvedly hladinu Bečvy místy až přes hranici třetího stupně povodňové aktivity a způsobily lokální záplavy, nicméně podle rybářů toku prospěly.

Kromě toho, že koryto finálně pročistily, díky nim z horního toku připlavaly nové ryby, pro které je vyprázdněná řeka atraktivní díky minimální konkurenci při shánění potravy.

21. září 2020

Kyanidy se Bečvou šířily od neděle 20. září. Vodohospodáři se zprvu neznámou látku snažili naředit upouštěním vody z přehradní nádrže Bystřička.

Koncentraci jedu ve vodě se však podařilo snížit na únosnou mez až po čtyřech dnech. Za tu dobu se chemikálie dostala od Valašského Meziříčí až k Přerovu. Soutok s Moravou v blízkých Troubkách se podařilo uchránit.

Ve čtvrtek 24. září laboratoře definitivně určily, že otravu způsobily kyanidy, a následně ukázaly i na konkrétní výpusť, kterou se do řeky dostaly.

Mezitím se rybáři, hasiči i dobrovolníci brodili vodou v 38 kilometrů dlouhém úseku řeky a sbírali uhynulé ryby. Celkem jich bylo 40 tun.

Autoři: , ,