Uniformy i kusy letadel. Výstava v Přerově připomíná vzdušnou bitvu o benzin

  8:52
Trosky letadel, ale i originální oblečení letců či jejich osobní věci budou mimo jiné k vidění na výstavě, která začala ve středu ve Výstavní síni Pasáž v Přerově a připomíná největší leteckou bitvu druhé světové války nad českým územím.

Mezi exponáty výstavy o letecké bitvě ze 17. prosince 1944, která je nyní k vidění v Přerově, patří mimo jiné i ukázky uniforem. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

O expozici k prosincovému 75. výročí takzvané krvavé neděle, která bude v Přerově k vidění do 13. března, se velkou měrou zasloužili soukromí sběratelé a „aeroarcheologové“, kteří dodnes pátrají po zbytcích sestřelených bombardérů a stíhaček.

„Návštěvníci se mohou těšit na unikátní předměty, které dosud nikde vystaveny nebyly. K vidění jsou například dvířka od střelecké kabiny z amerického letadla, které havarovalo u Nových Dvorů, startér z německých stíhaček a řada vykopávek, které se podařilo na Přerovsku nalézt, zprovoznit a identifikovat,“ popsal jeden z organizátorů Dušan Krpec.

Řež mezi mohutným bombardovacím svazem spojenců a německými stíhači se odehrála 17. prosince 1944. K náletu na rafinerie v Horním Slezsku odstartovalo 527 těžkých čtyřmotorových bombardérů B-24 Liberator a B-17G Flying Fortress, doprovázených 300 stíhačkami P-38 Lighting a P-51 Mustang.

Proti nim vzlétla stovka německých stíhaček FW-190A a Bf-109G, které na ně zaútočily v prostoru jihozápadně od Přerova. K nejzuřivějším vzdušným soubojům došlo právě nad Přerovskem a Novojičínskem.

Němci při nich sestřelili 22 bombardérů, přičemž tři se zřítily u Kokor, Rokytnice a Troubek, a také 6 stíhačů, z nichž se jeden zřítil u Vinar. Německé ztráty činily přes pět desítek strojů, z nichž jeden dopadl na pomezí obcí Želatovice, Tučín a Podolí.

Autor: