Třikrát tolik vrat. Hasiči se v Přerově stěhují do nové stanice

  17:04
Do nové moderní a hlavně prostorné budovy se v Přerově tento týden stěhují hasiči i s veškerým administrativním zázemím. Po mnoha letech čekání mohou opustit nevyhovující stanici, která jim sloužila už od třicátých let minulého století a už dávno neodpovídá dnešním nárokům.

„V dosavadní stanici měli například hasiči šatny v garážích a prostory byly celkově stísněné, což vedlo mimo jiné k problematickému parkování techniky. Dále také chybělo zázemí chemické a technické služby, rovněž skladovací plochy byly nedostatečné,“ nastínila mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová motivaci ke stavbě zcela nové stanice.

Rozdíl v kapacitě ilustruje třeba u garáží počet vrat. Stará stanice jich měla sedm, nová disponuje třiadvaceti.

„Součástí stanice je také plnohodnotný mycí box či strojní dílna s montážní jámou pro servis a opravy zásahových vozů. Nové zázemí získají také příslušníci technické a chemické služby, kteří se starají o technické vybavení a dýchací přístroje profesionálních i dobrovolných hasičů,“ shrnula Balážová.

Areál navíc obsahuje i prostory pro fyzickou přípravu a výcvik včetně multifunkčního hřiště nebo železobetonové cvičné pětipodlažní věže.

„Díky tomu, že její okna simulují panelový dům, se na ní dají cvičit zásahy s výškovou technikou. Druhou stranu s lezeckou stěnou s převisem zase využijí pro výcvik specializovaní hasiči-lezci,“ vyzdvihla mluvčí.

Celková náklady na vybudování nové stanice, jejíž stavba byla zahájena v říjnu 2018, dosahují 240 milionů korun, více než 200 milionů ale pokryje dotace z Evropské unie.

Autor: