Přerov hledá zubaře. Pokud ve městě otevře ordinaci, dostane dvě stě tisíc

  14:30
Přerovští radní se snaží vyřešit nedostatek zubařů ve městě speciální dotací. Nejen zubaři, ale i praktičtí lékaři, kteří si otevřou ve městě svou praxi, dostanou od města příspěvek 200 tisíc korun.

Přerov stejně jako řadu jiných měst v Olomouckém kraji trápí nedostatek lékařů. Nejde jen o zubaře, ale také o praktiky. Přilákat je radní chtějí na dotace, kterými by jejich praxi podpořili.

Zastupitelé už v dubnu schválili dvě stě tisíc korun pro praktického lékaře, který by si chtěl v Přerově otevřít ordinaci.

„Praktik, který dostane ve vyhlášeném řízení nejvíce bodů, bude moci peníze použít na pořízení věcného a technického vybavení do své nové ordinace, nebo z těchto peněz platit nájem ordinace. Žádosti o dotaci pro praktika jsou ještě v běhu – přijímáme je do 1. června,“ připomněl náměstek přerovského primátora Petr Kouba.

Nyní radnice dotaci ve stejné výši připravuje pro zubaře. „O nedostatku stomatologů víme, Přerované mnohdy marně hledají nového zubaře, protože ti stávající mají plné kartotéky. Tímto chceme situaci alespoň trochu zmírnit,“ podotkl náměstek Kouba.

Nový zubař by ve městě mohl získat peníze na nové prostory i vybavení ordinace. Pokud zastupitelé návrh radních v červnu podpoří, budou už od 14. června tiskopisy žádosti o podporu k dispozici v Městském informačním centru, na odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu a na webu města.

„Samotné žádosti by pak byly přijímány od 14. do 29. července. Dotace bude poskytnuta výlučně jednomu ze žadatelů, který bude vybrán podle bodových kritérií,“ doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová.

Omezení zubní pohotovosti

Situace se zubaři se přiostřila po zveřejnění zprávy, že od 1. června zubní pohotovost ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kterou v krizových případech využívali i Přerované, z personálních a kapacitních důvodů omezuje provozní dobu ve všední dny od 15 do 22 hodin a o víkendech od 8 do 20 hodin. Nebude tedy fungovat nonstop.

„Olomoucký krajský úřad aktuálně vyhlásil výběrové řízení na uzavření smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb v oboru všeobecné praktické lékařství a v oboru zubní lékařství pro Přerov. Situace stran nedostatku lékařů by se snad mohla změnit k lepšímu,“ dodala mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.