V Kozlově na Olomoucku už druhý den hoří štěpka. Lidé nemají větrat

  15:20
Od nedělního poledne bojují hasiči s požárem štěpky v Kozlově na Olomoucku. K těžko přístupnému terénu se museli prořezat motorovými pilami. V pondělí odpoledne je na místě pět jednotek hasičů. Lidé v okolí nemají větrat.

Olomoučtí hasiči bojují druhý den s požárem štěpky v obci Kozlov. (27. září 2020) | foto: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

„Požár štěpky v Kozlově na Olomoucku řeší už druhý den olomoučtí hasiči ve spolupráci s místními dobrovolnými jednotkami. Aktuálně máme na místě pět jednotek hasičů,“ řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

K události vyjeli hasiči v neděli před polednem. Štěpka je naskladněná do desetimetrové výšky. Na místě je přes 7,5 tisíce tun materiálu. 

Hasiči zjistili, že v jednom z nepřístupných míst hoří plamen. Museli se tam prořezat motorovými pilami a následně pak zahájit hasební práce. Vodu hasiči dopravují kyvadlově z přírodního zdroje z lomu Výkleky.

Materiál odvážejí na volné prostranství, kde ho rozhrabávají a prolévají vodou. V neděli tak odvezli 200 tun. 

Hasební práce pokračovaly celou noc a i v pondělí, kdy velitel zásahu rozhodl o rozdělení haldy štěpky na dvě části, aby se zamezilo skrytému šíření požáru. 

Po celou dobu zásahu se valí z místa hustý kouř, který míří i do blízké obce. Lidem tak hasiči doporučují, aby nevětrali a měli zavřená okna.

U události zasahují profesionální jednotky z Olomouce a Lipníka nad Bečvou a dobrovolné jednotky Velký Újezd, Veselíčko, Velká Bystřice, Doloplazy, Výkleky, Jindřichov, Potštát a VHJ Libavá.

„Vyšetřování příčiny probíhá většinou i během zásahu, ale budeme ji mít až po skončení události. Co se týče škody, ta se špatně odhaduje, neví se, kolik se toho podaří zachránit,“ dodala Balážová.

Autor: