iDNES.cz

Platbu falešnému lékaři banka zamítala, žena mu přesto poslala půl milionu

  16:14
Případ umíněné ženy, která vynaložila velké úsilí, aby své peníze poslala podvodníkovi, vyšetřují policisté z Olomouckého kraje. Žena podlehla rozšířenému internetovému triku a začala si dopisovat s někým, kdo se vydával za lékaře na zahraniční misi. Poslala mu půl milionu korun, přestože jí banka transakci dvakrát zablokovala.

Pětapadesátiletou ženu z Prostějovska oslovil na konci října prostřednictvím sociální sítě muž, který se představil jako lékař aktuálně působící v Sýrii.

„Původně kamarádsky laděné zprávy postupně přešly do důvěrnějších, až zamilovaných vět. Údajný doktor se svěřil s tím, že jej opustila manželka a jeho dcera studuje v Americe. Dále napsal, že se snaží neúspěšně dostat domů, aby si mohl vyřešit osobní záležitosti,“ popsala policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Hlavní překážkou odjezdu z mise byl podle něj nedostatek peněz, který byl ale způsoben jen tím, že nemá ze Sýrie přístup ke svému bankovnímu účtu, na kterém je prostředků dostatek. Jako v dalších podobných případech pak vše vygradovalo slibováním společné budoucnosti ihned poté, co žena pomůže problém s penězi vyřešit.

„Důvěřivá žena se ihned nabídla s finanční výpomocí a souběžně ji kontaktoval muž, který se představil jako nadřízený jejího virtuálního přítele. Ten požadoval uhradit v přepočtu přes 130 tisíc korun jako platbu za to, aby za ní mohl lékař odcestovat,“ nastínila Vaňharová.

Protože žena neměla dost peněz, vyřídila si v polovině listopadu půjčku a požadovaný obnos chtěla poslat na určený účet. Hned druhý den ji však kontaktovala pracovnice její banky s tím, že transakce byla zamítnuta.

Zda byl účet veden jako podezřelý či důvod spočíval v něčem jiném, policie neví. Žena se každopádně pokusila o transakci znovu, ovšem se stejným výsledkem.

„Na letenky“ už ženě nikdo nepůjčil

„Vidiny pomoci se přesto nevzdala a nakonec platbu začátkem prosince na třetí pokus úspěšně odeslala. O několik dnů později pak obdržela další zprávu s instrukcemi k úhradě poplatků za povinné pojištění nutné k vycestování ze Sýrie, na což reagovala druhou půjčkou a zasláním dalších zhruba 360 tisíc korun,“ shrnula policejní mluvčí.

Přílet vytouženého životního partnera se ale opět nekonal a místo toho od podvodníka přišla žádost o další peníze. Tentokrát na údajnou úhradu letenky.

Ty už žena neposlala, neboť další půjčku už by nedostala. Kamarádka, které se svěřila, jí pak vysvětlila, že byla podvedena a musí se obrátit na policii.

Vyšetřovatelé se případem zabývají. Pachateli by hrozilo pět let vězení, jeho dopadení je však jen málo pravděpodobné. Policie proto znovu apeluje, aby lidé podobným příběhům lékařů, vojáků či humanitárních pracovníků „uvězněných“ na misi nevěřili, neboť jde téměř jistě o podvod.

„Pod záminkou intimního nebo pracovního vztahu vždy dochází k žádosti o uhrazení plateb spojených především s letenkou, clem, pojištěním a podobně. Lidé musí být velice obezřetní a osobám, které znají pouze z virtuálního prostředí, by v žádném případě peníze posílat neměli,“ zdůraznila Vaňharová.

Autor:
zpět na článek