Olomoucká Pevnost poznání láká na svět hub z perspektivy vědců

  6:52
Houby ve všech podobách a formách se představují o tomto víkendu v Pevnosti poznání, olomouckém popularizačním centru vědy. Tamní výstava ukazuje, jak rozmanitý svět hub je. Návštěvníci se na ně podívají pod mikroskopem, zkusí vyřešit mykologické šifry nebo pomohou vytvořit jedinečný atlas hub.

Olomoucká Pevnost poznání o tomto víkendu nabízí možnost seznámit se s houbami skutečně zblízka. | foto: Univerzita Palackého

Expozice představí houby z pohledu biologů, chemiků, fyziků či výtvarníků. „Akce bude zaměřena na říši hub od nejmenších kvasinek přes (ne)užitečnost mikromycet (mikroskopické vláknité houby – pozn. red.) až po lidem dobře známé makromycety,“ přiblížila lektorka Monika Hodulíková, která tematický program v pevnosti připravila.

Lidé si zkusí vyrobit dočasný preparát mikromycet nebo získají informace o tom, které houby ve tmě světélkují a proč. Dozvědí se i řadu dalších zajímavých informací.

„Během prohlídky lze plnit úkoly, sbírat razítka a na závěr si vyzvednout v infocentru malou odměnu. Chybět nebudou mykologické omalovánky, osmisměrka či originální tangram,“ shrnula Hodulíková.

Vědecká dílna zve na dílčí program, jenž seznámí s osobnostmi – Alexandrem Flemingem nebo Louisem Pasteurem.

„Oba tito velcí vědci strávili velkou část života v laboratoři a zkoumali i houby. Stejně jako oni je budou moci zkoumat také návštěvníci. A koho by nebavilo koukat do mikroskopu, může si v kreativní dílně vyrobit magnet s obrázkem vědce,“ popsala koordinátorka Laboratoře poznání Zuzana Brabcová.

Znalci a fanoušci mykologie si pak přijdou na své na přednášce bioložky Michaely Sedlářové z olomoucké přírodovědecké fakulty, jež se koná v sobotu od 14 hodin.

„Představí téma Mykózy rostlin a také novou knihu Biotrofní houby a peronospory planě rostoucích rostlin, kterou vydala s kolektivem autorů. Publikace shrnuje nejnovější poznatky a vychází z řady projektů řešených na katedře botaniky naší školy od minulosti po současnost,“ přiblížil mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.

Podrobnosti lze najít na webu pevnostpoznani.cz. Akce je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic pevnosti.

Autor: