Boj o papírnu Wanemi v Zábřehu pokračuje i po šestnácti letech

  5:14
Další žalobou pokračují soudní tahanice ve sporu o projekt obří papírny společnosti Wanemi v Zábřehu. Radnice podala správní žalobu proti verdiktu krajského úřadu, který nedávno potvrdil územní rozhodnutí na papírnu vydané městským úřadem v Šumperku.

Protestní demonstrace proti WANEMI v roce 2008 | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Důvodem je nadále trvající odmítavý postoj města k několikamiliardové investici, kterou přitom zprvu samo posvětilo.

Spor zábřežské radnice a firmy Wanemi o projekt stavby obří papírny za několik miliard korun tak znovu zamíří k soudu.

„Město podalo správní žalobu, protože se kromě jiného domnívá, že rozhodnutí krajského úřadu nerespektuje klíčovou změnu územního plánu,“ sdělil starosta Zábřehu František John.

Wanemi však změnu územního plánu schválenou před několika lety považuje za účelovou a zaměřenou proti projektu, protože byla schválena až poté, kdy úředníci Městského úřadu Šumperk vydali územ ní rozhodnutí.

Vedení města to ale odmítá.

„Nebylo to nic proti Wanemi, ale koncepční věc. Jde sice o plochy v průmyslové zóně určené pro výrobu a skladování, ale chtěli jsme jasně zakotvit, že nepřípustným využitím těchto ploch jsou všechny činnosti, stavby a zařízení, které svým provozem negativně ovlivní území za hranicí vlastní výrobní plochy,“ uvedl John.

Město jedná účelově proti papírně, tvrdí firma

„Tady je jasná účelovost. Výrobní závod vždy ovlivňuje území i za hranicí vlastní výrobní plochy,“ reagoval jednatel Wanemi Aleš Žák.

V žalobě navrhuje město zrušení rozhodnutí krajského úřadu a stejně tak rovněž předcházejícího povolujícího stanoviska šumperského městského úřadu.

„Navrhovaný záměr žadatele lze umístit na uvedené pozemky. Umístěním a realizací nemohou být ohroženy zájmy chráněné stavebním zákonem a jeho prováděcími právními předpisy. Umístěná stavba je v souladu s platným územním plánem,“ stojí v dokumentu vydaném stavebním úřadem v Šumperku už v roce 2018.

Město Zábřeh se spolu s dalšími obcemi mikroregionu proti územnímu rozhodnutí odvolalo. Krajský úřad ale letos odvolání zamítl.

„Radnice jenom hraje o čas. Přitom starostovi i zastupitelům musí být jasné, že územní rozhodnutí na náš projekt bylo vydáno v souladu se všemi zákonnými normami,“ komentoval nynější dění Žák.

Stavbu papírny v roce 2006 tehdejší zábřežští zastupitelé schválili, když schválili prodej pozemků pro papírnu. Po volbách ale jejich nástupci projekt odmítli.

Reagovali mimo jiné na obavy místních ze zhoršení životního prostředí, jež lidé projevili v odmítavém referendu. Firma nicméně vytrvale usiluje o vznik papírny i po dlouhých šestnácti letech.

„My trváme na tom, že projekt chceme uskutečnit,“ zdůraznil jednatel Wanemi.

Firma požaduje po městě převod zbývajících pozemků, které pro stavbu potřebuje, do svého vlastnictví. Už v roce 2010 za prodané pozemky přitom zaplatila jedenáct milionů korun a peníze leží celou dobu na zvláštním účtu města.

Nejsou přitom úročeny, takže postupně ztrácejí část své hodnoty, zvláště pak v současné době vysoké inflace. Radnice přesto nedávno znovu nevyhověla požadavku na vydání zbývajících pozemků, jež jsou klíčové pro žádost o stavební povolení.

Wanemi už před několika lety vyčíslila újmu způsobenou jednáním města na desítky milionů. Navíc argumentuje, že do příprav už investovala na 140 milionů.

Také tvrdí, že získala silného investora, který je schopen investovat potřebné miliardy, ovšem zatím ho nepředstavila. Pokud se stavba neuskuteční, bude firma podle Žáka požadovat za zmařenou investici stamiliony korun.

„Nechme to na nové zastupitelstvo“

Na možné problémy s projektem upozornil ještě před jeho prvotním schválením v roce 2006 zastupitel Zdeněk Kolář, který se stal později starostou. Ten také jako jediný z celého zastupitelstva nehlasoval pro, ale zdržel se.

„Byl jsem pro obsazení průmyslové zóny investory, jimiž jsou firmy s historií, vlastním finančním zázemím a zkušenostmi v oboru. Společnost Wanemi toto nesplňovala, protože vznikla účelově kvůli projektu papírny,“ vzpomíná.

Podotýká, že tehdy varoval zastupitele, aby neschvalovali prodej pozemků firmě před koncem svého mandátu.

„O tak závažném rozhodnutí mělo hlasovat až nové zastupitelstvo, které by mělo více času,“ je přesvědčen i nyní.

Současný starosta John v době schvalování projektu ještě nebyl v zastupitelstvu. Z někdejších členů v něm nyní stále zasedá například Zdeněk David, který v roce 2006 hlasoval pro firmu.

Tehdejší postoj zastupitelstva nechce zpětně hodnotit. „Ta věc má svůj vývoj. Pro nás je nyní důležité, aby se podařilo odblokovat pozemky v průmyslové zóně, které nutně potřebujeme,“ sdělil David.

Firma slibuje využitelný zdroj tepla i stovky míst

Wanemi chce v Zábřehu postavit papírenský závod na výrobu vlnité lepenky pro obaly ze sběrového papíru. Roční produkce by byla 250 tisíc tun.

Provoz má mít svůj vlastní energetický zdroj na zpracování dřevní biomasy. Šlo by o největší papírnu svého druhu v České republice.

Závod má být rovněž soběstačný ve výrobě tepla a přebytky by byl schopen dodávat do městské teplárenské sítě či pro vytápění dalších firem. Má mít též vlastní čistírnu odpadních vod a úpravnu surové vody.

Investiční náklady jsou v současných cenách odhadovány na sedm až osm miliard korun, vznikly by zde přibližně tři stovky nových pracovních míst.