Čtrnáctiletý cyklista narazil v horách do svodidel, poranil si hrudník

  16:42
V plné rychlosti narazil čtrnáctiletý cyklista v Jeseníkách do svodidel u silnice mezi Ovčárnou a Hvězdou v Jeseníkách, zřejmě nezvládl zatáčku. Kvůli otevřené ráně na hrudníku pro něj letěl záchranářský vrtulník, první pomoc poskytli členové horské služby, s nimiž chlapec navzdory svému těžkému zranění stále komunikoval.

Snímek ze zásahu horské služby a zdravotníků u těžce zraněného čtrnáctiletého chlapce, který na kole v Jeseníkách narazil do svodidel. (1. července 2020) | foto: Horská služba Jeseníky

Nehoda se stala ve středu 1. července kolem deváté hodiny ranní. Ke zraněnému chlapci vyjeli horští záchranáři a také sanitka.

„Chlapec v plné rychlosti narazil do svodidel na kraji vozovky. Prudkým nárazem si přivodil otevřenou ránu na pravé straně hrudníku. Proto jsme předpokládali, že jde o velice těžké zranění. A to i přesto, že cyklista byl při vědomí a komunikoval s námi,“ popsal Jiří Hejtmánek, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Záchranáři spolu se zdravotníky chlapci poskytli základní ošetření. Do hor mezitím z Ostravy vyrazil záchranářský vrtulník.

„Zraněného jsme šetrně naložili do sanitního vozu, ten s ním přejel na parkoviště u Hvězdy. Tady vrtulník přistál, jeho lékař a posádka si chlapce převzali a transportovali jej do nemocnice k dalšímu ošetření,“ doplnil Hejtmánek.

Jesenická horská služba proto cyklisty varuje před prudkými sjezdy na místních asfaltových silnicích. Zvláště při nynějším počasí.

„Po deštích je na povrchu silnic tu a tam splavený štěrk, bahno či mokrý písek. Při rychlé a neopatrné jízdě pak může dojít lehce k vážné nehodě. Zejména v prudkých zatáčkách hrozí podklouznutí bicyklu a tvrdý pád se zdravotními následky,“ upozornil Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Autor: