Lidé respektují nařízení méně než jaře, tvrdí strážníci

  4:20
Vládní nařízení kvůli koronaviru porušují lidé v některých městech kraje daleko častěji než na jaře, ukazují zkušenosti strážníků. Většinu přestupků zatím řeší domluvou, jen v některých případech přistupují k sankcím.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Před pár dny v podvečer někdo na lince 156 upozornil prostějovské strážníky na to, že před jedním z domů na sídlišti Hloučela popíjí skupinka osob.

„Strážníci na místě zkontaktovali tři muže ve věku 23, 27 a 37 let. Muži seděli před domem na schodech a popíjeli lahvové pivo,“ uvedla mluvčí prostějovských strážníků Tereza Greplová.

„Svým jednáním jsou podezřelí z přestupku podle krizového zákona, jelikož porušili vládní opatření. O zákazu shromažďování a zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti byli hlídkou poučeni. Záležitost byla předána příslušnému správnímu orgánu,“ doplnila Greplová.

Ačkoliv nejde o běžnou věc, podobný případ není výjimkou.

„Většinu jde o skupinky spíše mladých lidí, kteří mají online školní docházku, a po vyučování se chtějí někde potkat. Mockrát jsme to už řešili v různých parcích nebo na hřištích, kde se jim to snažíme vysvětlovat,“ popisuje ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.

„ Máme i případy, kdy lidé neměli roušky, a měli jsme i čtyři provozovny, které zůstaly otevřené. Ty už jsou ve správním řízení. Obecně si myslím, že lze říct, že ochota a respekt lidí nejsou takové jako na jaře,“ je přesvědčen  Nagy.

Lidé se v nařízeních často neorientují

Podobnou zkušenost jako v Prostějově mají i strážníci v Šumperku.

„Lidé nařízení dodržují daleko méně než na jaře, neboť počet odhalených deliktů je poměrně zásadní. Od začátku nouzového stavu už máme kolem 120 případů, mnohem víc než na jaře,“ potvrdil šéf šumperských strážníků Jaroslav Janderka.

Za porušení zákazu vycházení, pití alkoholu nebo nenošení roušek mohou městští policisté udělit pokutu až 10 tisíc korun. Pokud je případ závažnější a skončí ve správním řízení, sankce může být mnohem vyšší. Většinu případů se však strážci zákona snaží řešit v terénu.

„Se slušným člověkem se vždy domluvíme, lidé často zapomínají, neuvědomí si to. Noční zákaz vycházení pak nerespektuje hlavně mládež, která se chce setkávat, sdružovat, a tak riskuje,“ řekl Janderka.

Spousta lidí se podle něho v restriktivních opatřeních navíc vůbec neorientuje, a porušení zákazů tak nedělá schválně. „Na jaře jsme byli obezřetnější,“ podotkl.

Nejčastěji strážníci řeší nenošení roušek

V Olomouci je naopak podle zkušeností strážníků situace kupodivu poměrně klidná.

„Od zavedení vládních opatření řešíme v průměru pět přestupků denně, což na krajské město opravdu není mnoho,“ sdělil mluvčí olomouckých strážníků Petr Čunderle

„Jde tedy poznat, že lidé k opatřením a restrikcím přistupují odpovědně a k porušení nařízení, zejména co se týká nošení roušek, dochází spíše ze zapomnětlivosti nebo kvůli roztržitosti,“ doplnil.

Nejvíce přestupků, přes dvě stovky, se v Olomouci týkalo nenošení roušek, z nichž pouze dva případy skončily ve správním řízení. Asi padesátkrát strážníci řešili porušení nočního zákazu vycházení, ve správním řízení skončily rovněž pouze dva případy.

U příslušného správního orgánu se bude zpovídat také pět majitelů provozoven, které měly mít zavřeno, s domluvou vyvázli i dva stánkaři. Rovněž přerovští strážníci tvrdí, že lidé vesměs restrikce dodržují.

„Nevnímám situaci tak, že bychom tady museli řešit nějaký zásadní problém například s rouškami. Občas někdo zavolá, občas někoho upozorníme, ale většinou je to jen opomenutí, které skončí domluvou. Bylo tady i několik přestupků kolem alkoholu,“ potvrdil ředitel přerovských strážníků Omar Teriaki.

Naposledy v Přerově řešili případ dvou bezdomovců, kteří se opili tak, že usnuli v objetí.

„V prvé řadě je nutné podotknout, že spolu nežijí ve společné domácnosti. Absence roušek je proto v tomto případě podružná, jelikož při kontaktu doslova face to face by případné viry mohly pořádat poznávací zájezdy,“ popsal případ s tradiční nadsázkou zástupce šéfa strážníků Miroslav Komínek.

„Teď, v době nouze, nelze jen tak popíjet alkohol a je omezení pohybu. Tedy, ne, že by se oba muži neomezili v pohybu dost. Takže po probuzení nezbylo, než je zapojit do veřejně prospěšných prací spočívajících ve vzorném úklidu místa jejich zatím posledního odpočinku,“ uzavřel Komínek.