Prozatím dosněžilo, rizikem jsou teď ale sníh a led padající ze střech

  11:40
Po vydatné dávce sněhu, která v uplynulých dnech zasypala Olomoucký kraj, by se lidé měli mít na pozoru. Počasí bude nahrávat nebezpečí padajícího nahromaděného sněhu a rampouchů ze střech, neboť přes den teploty vystoupí nad nulu, v noci a ráno však bude mrznout a tající sníh se tak bude měnit v led.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luboš KratochvíliDNES.cz

„Upozorňujeme občany, že silná sněhová nadílka způsobuje pád větví ze stromů, proto by se měli po Přerově pohybovat obezřetně. Vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám je do odvolání uzavřen park Michalov a rovněž hlavní brána městského hřbitova,“ varoval například přerovský magistrát.

„Současný charakter počasí s sebou přináší nebezpečí nekontrolovatelného pádu sněhu ze střech a ulomených větví přetížených mokrým sněhem. Upozorňujeme proto občany, aby dbali zvýšené opatrnosti,“ přidal se také Jan Langr, vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu a současně tajemník povodňové komise, která nyní hlídá stavy na řekách.

Jejich hladiny se sice po víkendovém oteplení zvedly, nicméně riziko záplav je zatím nízké, neboť denní tání kvůli teplotám nad nulou mají podle předpovědi počasí vždy na noc vystřídat mrazy.

Mnohem více by se proto majitelé a správci domů a dalších budov měli mít na pozoru kvůli vrstvě ztěžklého sněhu, která bude střídavě tát a mrznout. Ta totiž může ohrozit nejen kolemjdoucí či zaparkovaná auta, ale i samotné nemovitosti a způsobit nemalé škody.

Jak upozornila například pojišťovna Allianz ve své kampani Sundejte slona ze své střechy, už dvaceticentimetrová vrstva na střeše běžného rodinného domu znamená váhu přibližně dvou tun tlačící na střešní krytinu a konstrukci.

„Naše statistiky z uplynulého roku ukazují, že ačkoliv se na nás v souvislosti s poškozením nemovitosti tíhou sněhu obrátilo více firem než privátních pojištěnců, průměrná výše nahlášených škod je u jednotlivců dvakrát vyšší než právě u firem,“ nastínila analytička pojišťovny Martina Červenková.

Hasiči nejsou bezplatnou službou odhrnování sněhu ze střech

Nejčastějšími škodami z tíhy sněhu jsou poničené podokapní žlaby, sněhové zachytávače, střešní krytiny a s tím je často spojeno následné zatečení do budovy vedoucí k poškození maleb, omítek a případně i tepelné izolace. Výjimkou ale nejsou ani nákladnější škody na krovech či střeše.

Hasiči přitom v souvislosti s tím znovu připomínají, že nejsou bezplatnou službou pro odhrnování sněhu ze střech.

„Je odpovědností majitelů, aby si na to včas objednali soukromou firmu či se obrátili na technické služby, popřípadě představitele obce,“ upozornila mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíra Hacsiková.

„Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví nebo majetek. Případně zasahují v místech s větším pohybem lidí, například v centrech měst, na školách nebo zdravotnických zařízeních,“ dodala.

Autor: