Města v Olomouckém kraji dál pomáhají podnikatelům, většinou odpouští nájmy

  11:52
Pomoc podnikatelům, kteří kvůli koronavirovým restrikcím nemohou podnikat, nepřichází v Olomouckém kraji jen od státu, ale v některých městech také od radnic. Ve velké většině případů nicméně nejde o finanční kompenzace, spíše o úlevu na nájmech za pronájem městských prostor.

Například všichni restauratéři a kavárníci v Šumperku, kteří si od města pronajímají pozemky na předzahrádky v centru, nebudou letos za pronájem vůbec platit. Úlevu už odsouhlasili šumperští radní.

„Až do konce roku se za umístění restauračních předzahrádek na pozemcích města nebude účtovat žádné nájemné. Chceme tak pomoci našim restauratérům a provozovatelům kaváren v nelehké situaci,“ uvedl šumperský starosta Tomáš Spurný.

Připomněl, že obdobně již loni na jaře prominulo město nájem všem živnostníkům podnikajícím v městských prostorách, kteří kvůli nouzovému stavu museli zavřít své provozovny. Ti, kteří mohli mít otevřeno, zaplatili poloviční nájemné.

„Letos zatím jinou pomoc kromě odpuštění nájmu za předzahrádky neplánujeme. Bude ale záležet na vývoji situace,“ sdělil Spurný.

Podnikatelům pomáhá letos i hranická radnice. „Obdobně jako na jaře loňského roku rozhodla také na podzim rada o prominutí nájemného z nebytových prostor v majetku města nájemcům, kteří museli uzavřít své provozovny. Tato úleva je platná i letos po dobu nařízení vlády o uzavření těchto provozoven,“ řekl mluvčí radnice Petr Bakovský.

Olomouc loni odpustila nájem v městských nemovitostech a poplatek za zábor veřejného prostranství pro restaurační předzahrádky. Město tím přišlo o šest milionů korun. Zatím ale není jasné, jestli bude podobná pomoc fungovat i letos.

„Vedení města sleduje vývoj situace, a pokud budou provozovny znovu dlouhodobě uzavřené, bude se tímto tématem znovu zabývat,“ sdělil mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Přerov podporu nechystá, Prostějov odpustí inflaci

Přerovský magistrát v roce 2020 prominul všem nájemcům v nebytových prostorách města tři měsíce nájmu. Letos ale nic nenasvědčuje, že se podpora bude opakovat.

„Zatím nic podobného nepřipravujeme, kompenzace nabízí stát,“ řekl primátor Petr Měřínský.

Prostějov po loňském roce, kdy bylo nájemné za pronájem městských prostor upraveno o inflaci, letos o podobném kroku neuvažuje. Podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila stojí za rozhodnutím nezvyšovat nájmy o inflaci nepříznivé dopady epidemie covid-19.

Magistrát měl loni dotační program pro podnikatele, kteří mají bydliště a sídlo v Prostějově. Ti loni dostali od magistrátu částku 15 tisíc a k tomu ještě podnikatelé sídlící v městských objektech měli možnost získat od města úlevu v podobě tří odpuštěných nájmů, maximálně však rovněž do výše 15 tisíc korun.

„Loni jsme z vyčleněných pěti milionů vyčerpali na pomoc podnikatelům 3,4 miliony. Podpora v letošním roce zatím nebyla schválena, ale pokud si to vyžádá situace, bude se jí opět zabývat rada města,“ doplnil Pospíšil.

Zábřežská radnice loni kvůli prominutí nájemného podnikatelům musela oželet v rozpočtu necelého půl milionu korun. Velký zájem byl o městskou iniciativu pomoci podnikatelům, jejichž podniky fungovaly formou výdejových okének nebo e-shopů. Radnice vyhlásila výzvu Hlásíme otevřeno, díky níž lidé měli přehled o otevřených obchodech či službách. Tato databáze byla zábřežskou veřejností velmi vyhledávaná.

„Radnice je opět připravena tuto službu obnovit. Stejně tak, pokud to bude potřeba kvůli dlouhodobému uzavření, bude vedení města jednat o odpuštění nájemného pro podnikatele podnikající v městských prostorách,“ řekl starosta Zábřehu František John.