Zájem o vakcíny v Olomouckém kraji narostl, očkovaných je ale dál málo

  7:52
Téměř pětinásobně narostl v posledních dvou týdnech podle dat ministerstva zdravotnictví v Olomouckém kraji zájem o očkování proti koronaviru. Většinou šlo však o posilující třetí dávky, byť přibývá i podaných prvních vakcín těm, kteří se doposud očkovat nenechali. Proočkovanost v regionu nicméně stále zůstává pod šedesáti procenty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Na příležitost nechat se očkovat třetí dávkou dříve, než se původně plánovalo, lidé zareagovali ve velkém.

„Minulý týden byl v kraji oproti předchozímu období dokonce asi desetinásobný nárůst. Je to dané novou možností nechat se očkovat šest měsíců od dokončeného očkování, předtím to bylo stanoveno na osm. Myslím si ovšem, že budou i nárůsty prvních dávek,“ uvedla krajská koordinátorka očkování Jarmila Kohoutová z Fakultní nemocnice Olomouc.

Ta předpokládá, že některé lidi přiměje nechat se očkovat rozhodnutí vlády, že od listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, dále plně očkovaným, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se očkovat nemohou.

Koronavirus se v současné době podle hygieniků šíří nejvíce mezi školáky. Kromě Jesenicka se ostatní okresy kraje pohybují buď těsně pod, nebo dokonce výrazně nad hodnotou tří set případů nákazy na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Což je hranice, kterou Ústřední krizový štáb stanovil pro plošné testování ve školách v termínu 1. a 8. listopadu.

Testování tak čeká v regionu po návratu z podzimních prázdnin žáky ze 139 základních a středních škol z Přerovska a Prostějovska.

„Největší nárůst je ve věkové kategorii 12 až 15 let. Následují skupiny 16 až 18 a 9 až 11 let. Má proto cenu dělat opatření na úrovni všech školáků,“ shrnul hejtman Josef Suchánek.

Volno prodloužila zhruba polovina škol

Ten kvůli nepříznivému vývoji situace minulý týden spolu s krajskou hygienickou stanicí doporučil vedení škol vyhlásit v první dva dny tohoto týdne ředitelské volno. Nakonec k tomu podle něj přistoupila zhruba polovina škol.

Děti by se tak dohromady s víkendy, státním svátkem a podzimními prázdninami neměly potkat devět dní, což má zpomalit nárůst počtu pozitivních případů.

Na případné zvyšování počtu nakažených už se připravují také nemocnice.

„Na posledním krizovém štábu nemocnic z kraje, který se konal v minulém týdnu za přítomnosti všech ředitelů a ředitelek, jsme navyšovali standardní i JIP rezervu pro covidové pacienty na dvojnásobek, respektive trojnásobek,“ řekl hejtman. K aktivaci krajského krizového štábu nicméně zatím podle něj nebyl důvod.

Nemocnice nicméně kvůli zhoršující se ekonomické situaci vyhlásily zákaz návštěv. Ten začal podle ČTK už ve středu platit v šumperské nemocnici, dnes se přidaly i olomoucká fakultní a vojenská nemocnice i špitály holdingu Agel ve Šternberku, Přerově a Prostějově. Informace o výjimkách ze zákazu lze najít na internetových stránkách jednotlivých zdravotnických zařízení.

Kraj je v počtu nových případů nejhorší v Česku

Web krajpomaha.cz uvádí dokončené očkování u 59,6 procenta obyvatel. Ačkoli čísla o nezbytné proočkovanosti pro dosažení kolektivní imunity uváděná odborníky se různí, hodnota by rozhodně měla být vyšší.

„Mrzí mne menší proočkovanost, která je v našem kraji za očekáváními, dokonce jsme na chvostu. Ale i kdybychom měli o procento víc, nespasilo by nás to. Potřebovali bychom být alespoň o nějakých třináct či čtrnáct procent nad současným stavem,“ řekl Suchánek.

Různá místa v kraji navštěvovaly od poloviny srpna mobilní očkovací týmy, jeden dosud působí na Jesenicku. Na statistiky to však mělo jen zanedbatelný efekt.

„Teď je zase útlum, protože zdravotníci mají jinou práci a lidé si mohou vybírat z vakcín, včetně té od firmy Pfizer, o kterou byl zájem. Mají i vakcínu od výrobce Johnson & Johnson. Takto se může očkování navýšit. Navíc už by ho mohli převzít praktičtí lékaři a pro lidi by tak bylo v obcích dostupnější,“ uvedla koordinátorka Kohoutová s tím, že očkovacích látek je v zásobě dostatek.

Kdo si bude chtít nechat podat vakcínu v jednom z jedenácti očkovacích center v regionu, měl by se předem zaregistrovat.

„Čekací doba pro zájemce bez předchozí registrace a rezervace termínu může činit až několik hodin,“ upozorňuje například olomoucká fakultní nemocnice.

Přírůstek pacientů s covidem-19 za sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel je v současnosti v kraji nejhorší v republice. Ve středu byl počet nových případů za týden na hodnotě 362 a počet aktuálně nakažených přesahoval tři a půl tisíce.