V Olomouckém kraji jsou v izolaci desítky lidí, čeká navrátilce z Itálie

  10:42
Kvůli riziku, že se během pobytu v místech s výskytem koronaviru nakazili, končí navrátilci do Olomouckého kraje v preventivní domácí izolaci, jejíž délka je stanovena na dva týdny. Zatím je jich několik desítek, počty se ale zvednou, až se vrátí lyžaři z Itálie.

S tím, že se jim volno o dva týdny protáhne, musí počítat obyvatelé Olomouckého kraje, kteří tráví dovolenou na lyžařském nebo poznávacím zájezdu na severu Itálie, kde se v současnosti objevil nový koronavirus.

Opatření se tak týká těch, kdo přicestují ze severoitalské Lombardie či Benátska, kde se virus během tohoto týdne rychle rozšířil. Oblasti jsou na seznamu rizikových destinací spolu s Čínou, Jižní Koreou nebo Íránem.

„K úternímu dni byly v kraji v domácí izolaci desítky lidí, situace se ale razantně změní poté, co se vrátí všichni dovolenkáři z jarních prázdnin z Itálie. Ti odjeli, když destinace jako riziková vyhlášena ještě nebyla, teď bohužel všichni automaticky spadnou do preventivního opatření,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

Jarní prázdniny mají tento týden školáci na Přerovsku, lze tedy předpokládat, že nejvíc navrátilců bude z tohoto okresu. Sami by se měli po příjezdu telefonicky hlásit na krajské hygieně, v případě nařízení izolace mají nárok na nemocenskou. Dvoutýdenní opatření by mělo pokrýt maximální inkubační dobu nové virové nákazy.

Pokud se u někoho objeví příznaky jako horečka, kašel a dušnost, měl by výhradně telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, který bude situaci konzultovat s hygienikem. Společně pak rozhodnou o dalším postupu, včetně testu na koronavirus a případné hospitalizaci na infekčním oddělení.

Epidemiologové ujistili, že do středy nebyl nikde v republice potvrzen pozitivní případ nakaženého koronavirem. Podezření registruje ministerstvo zdravotnictví asi stovku v celé v zemi.

Kraj objednává respirátory

To, jak blízko za hranicemi českého státu už se nákaza vyskytla, kromě Itálie také v Rakousku a Chorvatsku, ale nenechává místní úřady chladnými. Ve středu se kvůli tomu sešla Bezpečnostní rada Olomouckého kraje.

„Nechceme vyvolávat paniku, ale když budeme připraveni, tak nás to nezaskočí,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk, který je předsedou rady.

Kraj nyní analyzuje své zásoby a chystá se nakoupit dostatečné množství ochranných pomůcek k tomu, aby zabezpečil činnost hasičů, zdravotnických záchranářů a policie, stejně jako chod důležitých úřadů.

„Objednáváme respirátory, pláště, štíty, brýle a pokrývky hlavy a uložíme je do skladu. Když je nakonec nebudeme potřebovat, budeme jen rádi,“ uvedl hejtman.

Finančně se kraj podle něj nebude významně limitovat. „Zdraví občanů je pro nás prioritou nejvyšší. Prostředky na nákup musíme najít, i kdybychom měli zastavit cokoliv jiného,“ dodal Okleštěk.

Jediné infekční oddělení v pohotovosti

Pro případ, že se koronavirus do Česka rozšíří, je v pohotovosti Nemocnice Prostějov, která jako jediná v kraji disponuje třiceti „infekčními“ lůžky.

„V případě potřeby je možné kapacitu ztrojnásobit,“ podotkl hejtman. O preventivních opatřeních slíbil kraj podrobně informovat na svých webových stránkách, obrátí se také přímo na města a obce, aby informace poskytly lidem. Okleštěk přitom apeluje na obyvatele kraje, aby zvážili cesty do rizikových míst.

Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu informovalo, že čeští zákazníci, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do postižené oblasti, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků. Ovšem pouze v případě, že v místě pobytu či v bezprostředním okolí nastaly mimořádné okolnosti, které ovlivňují čerpání služeb nebo dopravu.

Například cestovní kancelář Nev-Dama, s níž Češi jezdí do lyžařských středisek jako Bormio, Livigno nebo Santa Caterina, vrací zákazníkům jen částky za skipasy.

„K bezplatnému zrušení celého zájezdu podle nás není důvod. Zasažené oblasti, které jsou v karanténě, jsou vzdálené stovky kilometrů od lyžařských středisek. Ta fungují naprosto bez omezení,“ vysvětlil Jan Bezděk, mluvčí skupiny Fischer, kam Nev-Dama patří.

Nový typ koronaviru se šíří od prosince z Číny a zabil přes 2 660 lidí, naprostou většinu v Číně.