Olomoucká zoo vylepšila a zvětšila expozici cizokrajných hadů a ještěrek

  17:26
Nyní do ní návštěvníci nesmějí, ale až se olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku otevře, čeká na příchozí rozšířená expozice terarijních zvířat. Ta se rozrostla o sedm středně velkých terárií, dvě insektária a velkou nádrž.

Rozšířená expozice vznikala v nevyužitém interiéru vyhlídky pavilonu žiraf od loňského roku.

„Po zatěžkávacím provozu můžeme říci, že máme hotovo. Jakmile se zoo otevře, zveme návštěvníky do království varanů, užovek, leguánů, zlatohlávků a dalších,“ shrnul vedoucí marketingu zoo Pavel Javůrek.

Olomoucká zoo představila novou terarijní expozici v nevyužité části interiéru pavilonu žiraf. K vidění je mimo jiné varan mertensův.

Stavební úpravy provedli pracovníci zahrady, nová expozice ji nakonec stála 817 tisíc korun. Například varani dostali nové vhodnější terárium i s vestavěným malým vodopádem, který napodobuje prostředí přirozeného výskytu těchto impozantních ještěrů na březích řek severní Austrálie.

Nechybí ale také dlouholetý obyvatel v podobě hroznýše Dumerilova, dále také třeba baziliškové, chameleon či korovci jedovatí.

První terarijní zvířata začala olomoucká zahrada chovat od druhé poloviny 60. let minulého století, kdy postavila u pavilonu opic vivárium, tedy prostor pro zvíře nebo rostlinu navržený tak, aby poskytoval stabilní prostředí. To vzniklo pro plazy darované na výstaviště Flora z Kuby. V roce 1979 pak vznikla čtyři větší terária v nové přístavbě pavilonu šelem.

Celkově však zoo terarijní zvířata chovala jen zřídka a navíc se je nedařilo rozmnožovat. Změna přišla na počátku 90. let, kdy byla v pavilonu šelem původní velká terária přestavěna do řady menších expozičních nádrží a jedné větší s krokodýly čelnatými. Tím se podstatně rozrostla sbírka zvířat a zanedlouho se podařily i odchovy.

Na konci dekády ale zoo prostory využila ke stavbě akvária pro žraloky a terarijní zvířata byla přesunuta do nevyužité místnosti v pavilonu žiraf. V současnosti je kromě ní také několik malých insektárií a terárií v Jihoamerickém pavilonu a v nedávno vystavěném pavilonu Kalahari.

Autor: