Olomoucký zimní stadion uvítá hvězdného Krejčího s novou střechou

  17:36
Na zimním stadionu v Olomouci, který bude v nadcházející extraligové sezoně domácím prostředím hvězdného hokejisty z NHL Davida Krejčího, končí nyní velká oprava střechy. Stavbě přezdívané plecharéna, kterou hokejisté nejvyšší soutěže letos zvolili nejhorším stadionem, má mimo jiné přinést aspoň částečné zlepšení vnitřního prostředí.

Olomoucký zimní stadion má po nezbytné generální opravě novou střechu. Firma ji musela stihnout za tři měsíce, aby nezasáhla do přípravy či sezony extraligových hokejistů. | foto: Michal Folta, MMOl

Do generální opravy střechy o rozloze 6 800 metrů čtverečních za 32,6 milionu korun se dělníci pustili na jaře krátce po skončení hokejové sezony. Na práce měli jen tři měsíce, aby bylo vše hotové do začátku nového ročníku extraligy.

„V úterý se na střeše odehrála poslední prohlídka dokončeného díla před vydáním kolaudačního rozhodnutí. Během několika dní stavební firma opustí stadion i se vším svým zařízením,“ nastínil mluvčí magistrátu Michal Folta.

Střešní konstrukce byla kompletně vyměněna, původní dřevěnou nahradily ocelové vaznice a trapézový plech, krytinu pak tvoří kotvená měkčená PVC fólie o tloušťce jednoho a půl milimetru. Použitá technologie má přispět ke zlepšení podmínek v hale, konkrétně zabránit dosavadní kondenzaci vody a jejímu následnému kapání na led a tribuny.

„Navíc tato konstrukce dovoluje i případnou další přestavbu stadionu na moderní víceúčelovou halu,“ doplnil primátor Miroslav Žbánek.

Mráz uvnitř haly bude problémem dál

Střecha nicméně nezlepší další velký problém olomouckého zimního stadionu. Hráči i diváci tam musí čelit tomu, že teplota uvnitř je zpravidla jen o pár stupňů vyšší než venku. To je nepříjemné hlavně pokud nastanou silné mrazy.

Právě tyto podmínky v kombinaci s nevzhledným venkovním pláštěm a oprýskanými omšelými chodbami vyneslo na jaře plecharéně v anketě MF DNES mezi extraligovými hokejisty nelichotivý titul nejhoršího stadionu. Hlasovala pro ni hned polovina z 245 dotázaných hráčů, dalších třicet procent ukázalo na zimák v Litvínově.

Od pondělka je přitom jasné, že minimálně v této sezoně půjde o domovský stadion hvězdného centra NHL Davida Krejčího. Ten tolik toužil vrátit se zpět tam, kde s hokejem začínal, a hrát před rodinou a přáteli, že se rozhodl navzdory nabídkám za miliony dolarů skončit v zámořské soutěži a hrát za Olomouc.

Termín dokončení opravy se nakonec podařilo dodržet i navzdory prázdninovému počasí, kdy horké dny, při nichž bylo na střeše až 55 stupňů a dělníci museli mít ochranné brýle, střídaly bouřky a přívalové deště.

„Jeden z nich nastal právě ve chvíli, kdy malá část střechy nebyla dokonale zakrytá. Došlo tak k vyplavení části útrob stadionu, situace ale byla rychle napravena a úhrada škody je věcí jednání mezi stavební firmou a její pojišťovnou,“ uvedl Folta.

Autor: