Zeď z krabic připomněla v Olomouci revoluční bariéru mezi lidmi a komunisty

  18:14
Po třiceti letech vyrostla u olomoucké právnické fakulty opět zeď z kartonových krabic popsaných různými hesly a vzkazy. V roce 1989 ji tady kolem tehdejšího sídla KSČ postavili lidé v rámci jednoho z happeningů olomoucké sametové revoluce, v pondělí tu lidé krabice vršili při připomínce 30. výročí pádu komunistického režimu.

Zeď z kartonových krabic byla jedním z nejvýraznějších symbolů olomouckého sametu. Obklopovala okresní výbor po desetiletí obávané komunistické strany, měřila několik desítek metrů a na výšku přesahovala i dospělého muže.

Organizátoři se tehdy při tomto happeningu na konci roku 1989 přímo na místě postarali také o zvukovou kulisu. Do dění zapojili řidiče, kteří kolem Envelopy projížděli.

„Komu se to líbí, zatrubte, stálo na transparentu u silnice, a všichni houkali,“ vzpomínal již dříve fotograf Petr Zatloukal, jenž spolu s dalšími události olomoucké Sametové revoluce zdokumentoval.

Fotogalerie

„Zeď symbolizovala bariéru, kterou komunisté za ta léta vytvořili mezi obyčejnými lidmi a privilegovanými,“ vysvětlil pak motiv akce pro ČTK člen tehdejšího stávkového výboru na univerzitě Tomáš Kasal.

Nyní zeď na Envelopě vyrostla znovu, byť v někdejším sídle komunistů dnes funguje Právnická fakulta Univerzity Palackého. Právě ta stavbu nynější zdi zorganizovala jako happening s názvem Sametová rekonstrukce začala.

Jeho součástí byly i výtvarné dílny, hudební vystoupení, tematické projekce anebo výstava fotografií Jindřicha Štreita. Pondělkem ovšem akce neskončila, další krabice sem mohou lidé nosit a stavět z nich další kusy zdi až do pátku 22. listopadu,