Vodovody na Olomoucku zůstaly Veolii, pak je může převzít krajské město

  4:52
Možná poslední svého druhu. I tak by se dalo hovořit o smlouvě v hodnotě více než miliardy korun, kterou nedávno podepsala Vodohospodářská společnost Olomouc s Moravskou vodárenskou z koncernu francouzské Veolie. Ta bude provozovat do roku 2025 infrastrukturu přivádějící vodu do Olomouce. Už teď se ale řeší, co bude poté.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nová smlouva je podle vedení Vodohospodářské společnosti Olomouc (VHS) výhodnější a lépe napsaná než předchozí kontrakt.

„Nově nastavená smlouva umožní VHS v příštím programovém období žádat o dotace z EU, což v minulosti společnost nemohla,“ popisuje jednu z výhod ředitel VHS Ivan Kosatík. VHS by také měla mít pravidelný přehled o provozování celého systému.

Moravská vodárenská (MoVo) nově zaplatí ročně za pronájem trubek a prostor v budově patřící VHS 60 milionů, o milion víc než dosud. Zisky budou MoVo nadále plynout z vodného a stočného. To se letos zvedlo o dvě koruny za metr krychlový vody, což pro čtyřčlennou rodinu znamená navýšení o 260 korun ročně. Zároveň se ale od května promítne schválené snížení DPH.

MF DNES již dříve o průběhu koncesního řízení podrobně informovala. Pro připomenutí – na přípravě tendru začala VHS pracovat před více než dvěma lety. V březnu loňského roku vypsala koncesní řízení v předpokládané hodnotě 1,2 miliardy korun.

Jeho podobu od počátku kritizoval olomoucký opoziční zastupitel Marek Zelenka (Piráti a STAN). Podle něj byl tendr napsán tak, aby šel na ruku MoVo. Podal kvůli tomu i podnět na antimonopolní úřad, ten však žádné pochybení v zadání nenašel.

Současná podoba smlouvy je maximum možného

Do koncesního řízení se nakonec přihlásily čtyři společnosti. Všechny splnily technické požadavky, v konečné fázi však cenovou nabídku podala pouze jediná – Moravská vodárenská. A také nakonec zvítězila.

„Koncesní řízení dopadlo přesně tak, jak jsme předpokládali. Nabídku podala pouze jediná společnost, protože přísné kvalifikační podmínky do soutěže nepustily reálnou konkurenci. Bití na tom budou zase jen daňoví poplatníci, kteří si nedostatek tržního tlaku zaplatí v ceně vody,“ hodnotí výsledek tendru Zelenka.

Vedení VHS však za tendrem a podobou smlouvy stojí. „Koncesní smlouva je výsledkem téměř dvouleté intenzivní práce orgánů společnosti, zaměstnanců VHS a poradenské firmy. V její současné podobě ji vnímám jako maximum možného a v tom smyslu jsem s ní spokojená,“ uvedla pro MF DNES předsedkyně představenstva VHS Miroslava Ferancová (ANO).

„Pokud bych si myslela, že smlouva obsahuje slabá místa, rozhodně bych ji nepodepsala,“ dodala.

Za průběhem si stojí i ředitel Kosatík. „Já jsem od začátku chtěl, aby to nikoho nepřekvapovalo, aby každý věděl o každém kroku, včetně opozice. Myslím, že nikdo se nemohl cítit překvapený, možná kromě pana Zelenky. Smlouvu schválilo i ministerstvo financí,“ řekl.

Vedení MoVo se k celé záležitosti ohledně koncesní smlouvy nechtělo vyjadřovat nad rámec informací zveřejněných v prosincové tiskové zprávě.

„S provozem a rozvojem vodárenské a kanalizační sítě v regionu máme dlouholeté zkušenosti. Jsme proto velice rádi, že jsme v koncesním řízení uspěli a naše služby budeme moci poskytovat i v příštích pěti letech,“ cituje zpráva generálního ředitele Martina Bernarda.

Ostatní firmy o důvodech nepodání nabídky většinou mlčí

MF DNES se pokusila získat vysvětlení tří firem, které se sice do tendru přihlásily, ale nakonec nepodaly cenovou nabídku. Zaslané otázky však většinou narazily na hradbu mlčení.

„K uvedenému koncesnímu řízení se nebudeme vyjadřovat, stejně jako k jiným obdobným veřejným zakázkám. Komentovat jeho průběh je záležitostí zadavatele,“ napsala vedoucí útvaru marketingu a komunikace Jitka Kramářová ze společnosti ČEVAK, která provozuje sítě v Jihočeském, Plzeňském kraji a na Vysočině.

„Vzhledem k tomu, že Vámi zaslané otázky se týkají naší firemní obchodní strategie, nebudeme je s ohledem na tuto skutečnost komentovat,“ reagovala také Iva Librová, vedoucí marketingu a komunikace Vodárenské akciové společnosti z Jihomoravského kraje.

Třetí firma, Šumperská provozní vodohospodářská společnost, podle generálního ředitele Radima Jirouta nepodala cenovou nabídku, jelikož se koncesní řízení rozjíždělo i na Šumpersku a společnost se nakonec rozhodla soustředit jen na jednu zakázku.

Kosatík si myslí, že důvodů, proč firmy nedotáhly účast v tendru do konce, může být více.

„Je možné, že se projevila krátkost kontraktu, přeci jen je to pouze na pět let,“ říká.

Olomouc chystá plány na převzetí vody do vlastních rukou

Navíc výhledy na prodloužení smlouvy po plynutí pěti let nejsou úplně růžové. Ve VHS i v Olomouci se totiž pracuje na tom, aby budoucnosti provoz sítí obstarávala „domácí“ firma.

„V rámci Magistrátu města Olomouce je sestavena pracovní skupina, která se zabývá variantami a možnostmi dalšího provozování vodovodního a kanalizačního řadu v městě samém,“ potvrzuje Ferancová.

„Připravujeme také studii budoucnosti vodohospodářské infrastruktury, která formuluje kroky k jejímu převzetí,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Variant, jak by nakonec mohl provoz vypadat, je několik. „Jedná se o tom, že by MoVo vytvořila společnost čistě pro oblast Olomoucka a do ní by akcionářsky vstoupilo město,“ říká Kosatík.

MoVo bude ještě deset let provozovat vodovodní trubky přímo v Olomouci. Na stole je ale také předčasné ukončení této smlouvy ze strany města a následné sloučení celého systému pod jednoho provozovatele – personálně posilněnou VHS. Vše se bude odvíjet od jednání zástupců města s MoVo a výsledků studie.

„Úkolem VHS je být připravena i na tuto variantu. Ve VHS v současnosti připravujeme strategii postupného převzetí a samostatného provozování vodovodní a kanalizační sítě v majetku VHS po uplynutí doby, na kterou je uzavřena koncesní smlouva,“ říká Ferancová.

Autor: