iDNES.cz

Olomoucké muzeum získalo z USA unikátní plán obléhání města z 18. století

  4:54
Až z Kalifornie putoval přes oceán zpět do českých zemí vzácný plán obléhání Olomouce z 18. století. Na prodej byl ve Spojených státech, objevil ho emeritní profesor Univerzity Palackého Jiří Fiala. Brzy bude tento málo známý dokument k vidění také veřejně.

Olomoucké Vlastivědné muzeum získalo až z USA cenný plán obléhání Olomouce pruskou armádou roku 1758, dílo pražského rytce Ignáce Saltzera. | foto: Vlastivědné muzeum Olomouc

Na začátku bylo běžné vyhledávání na internetu, při kterém velký znalec dějin Olomouce Jiří Fiala pátral po informacích o neúspěšném pokusu pruské armády o dobytí Olomouce v roce 1758. A narazil na skutečně nečekaný objev.

Firma Barry Lawrence Ruderman Antique Maps, jež se ve Spojených státech, v kalifornském městě La Jolla, zaměřuje na staré mapy, plány a další dokumenty, nabízela na internetu k prodeji jedinečný, zhruba 250 let starý plán obléhání Olomouce pruskou armádou od pražského rytce Ignáce Saltzera.

Unikáty z chystané výstavy

Jde o kolorovanou mědirytinu vytištěnou na ručním papíře, která vznikla ve druhé polovině 18. století. Velmi pravděpodobně jen krátce poté, co se Prusové pod velením samotného krále Fridricha II. pokusili město v rozmezí května a července 1758 dobýt. A neuspěli.

„Pruská armáda tehdy Olomouc oblehla a ostřelovala z děl. Na plánu je zachycené rozestavění jednotek, místa, kde byla základní palebná postavení, a také to, jak vypadaly všechny zákopové práce,“ shrnul historik Filip Hradil, vedoucí historického ústavu v olomouckém Vlastivědném muzeu.

V tom bude mapa od soboty do 20. září k vidění na speciální výstavě společně se svazky sedmijazyčného vydání bible, které byly před lety ukradeny a nedávno se vrátily zpět do olomoucké Vědecké knihovny.

„Součástí plánu je i legenda, která to vše popisuje. Prusové tehdy svoji palbu soustředili do míst, kde dnes leží třída Svobody či Terezská brána,“ dodal Hradil.

Minulost plánu? Stopa vede z USA do Švédska

Po Fialově upozornění muzeum kalifornský obchod kontaktovalo, spustilo skutečně rychlou akci.

„Poradili jsme se s kolegy, ale museli jsme jednat. Hrozilo, že nás někdo předběhne,“ upozornil Hradil.

Olomoucké muzeum prodejce požádalo, aby unikátní plán stáhl z prodeje. Potřebovalo získat čas všechno úředně vyřídit.

„Jako instituce jsme ho totiž nemohli koupit napřímo a hned online. Naštěstí nám vyhověli. Jakmile byl obchod uzavřený, už tento dokument jen bezpečně zabalili a poslali letecky přes oceán,“ doplnil Hradil. Transakci se podařilo uskutečnit během jediného týdne.

Ovšem, i když je plán v tuto chvíli již bezpečně v Olomouci a zdejší odborníci ho prozkoumali, stále si drží své tajemství. Otázkou zůstává, na jaká místa se dokument o rozměrech 56 krát 44 centimetrů během staletí své existence dostal. Jisté jsou zatím samozřejmě Spojené státy, do nichž doputoval ze severu Evropy.

„Podařilo se nám zjistit, že byl dříve nabízen ve Švédsku, odkud jej koupili Američané. Jinak se o dalším osudu tohoto plánu skutečně moc neví. Předpokládám, že byl součástí nějakého atlasu či většího díla, ze kterého byl vyňat. Přijde mi, že býval přehnutý přes půlku, což by tomu nasvědčovalo,“ doplnil historik.

Plán dobývání má také univerzita, ale v horším stavu

Jak se ovšem dílo pražského rytce Saltzera dostalo až do Švédska, už se zřejmě zjistit nepodaří.

„V každém případě je to velice zajímavá akvizice, zajímavé jsou pak také okolnosti, za kterých se objevila,“ shrnul Hradil.

Stejný plán je v celé České republice podle všeho už jenom jeden, uložený je v Mapové sbírce Přírodovědecké fakulty pražské Univerzity Karlovy.

„Ukázalo se ovšem, že tento exemplář je v horším stavu než ten, který se podařilo získat pro olomoucké muzeum,“ doplnil objevitel plánu, profesor Fiala.

zpět na článek