iDNES.cz

S bronzovým modelem vypálené olomoucké synagogy pomůže i 3D tisk

  14:48
Už příští rok na jaře by v centru Olomouce mohl stát velký bronzový model monumentální synagogy, která do roku 1939 vévodila dnešnímu Palachovu náměstí. Honosný židovský svatostánek před více než osmdesáti lety vypálili nacisté. Předloha pro jeho model vzniká díky nejmodernějším technologiím, tvůrci pomníku využijí také 3D tisk.

Testovací vzorek tisku pro vytvoření plastového 3D modelu někdejší olomoucké synagogy, jež poslouží jako šablona pro odlévání jejího bronzového památníku. Model vznikne na olomoucké katedře geoinformatiky. | foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Nyní už je hotový virtuální trojrozměrný model, vytvořili ho odborníci z katedry geoinformatiky na olomoucké Univerzitě Palackého.

Zdejší synagoga byla postavena v roce 1897 v tehdy módním maurskobyzantském stylu. Její kupole se tyčila do výšky osmatřiceti metrů, korunovala jí šesticípá pozlacená Davidova hvězda.

Skvostná olomoucká synagoga

Na délku pak svatostánek měřil 39 metrů, na šířku měl 21 metrů. Jeho model, jenž bude hlavní součástí plánovaného památníku, bude mít rozměry 100 x 60 x 91 centimetrů.

Památník bude stát v rohu nynějšího parkoviště

„Cílem je vytvořit památník bývalé synagoze, stávala na dnešním Palachově náměstí. V noci z 15. na 16. března 1939 ji zapálili místní nacisté. Dnes ji připomíná pamětní deska na budově filozofické fakulty odhalená v roce 1990,“ uvedl Petr Papoušek z Židovské obce Olomouc.

Památník bude stát v rohu nynějšího parkoviště, které se rozprostírá v místech, kde dříve synagoga stávala. V jejím sousedství byl i rabínský dům, v němž sídlily kanceláře židovské obce, společenský sál, velká judaistická knihovna, ze které si lidé mohli dvakrát týdně půjčit knihy, a také byty. Také tato budova během války zmizela.

Vytištění plastové předlohy zabere tři až čtyři týdny

Jako šablona pro odlévání bronzového památníku poslouží plastový model vytištěný na 3D tiskárně, vznikne na olomoucké katedře geoinformatiky. Tuto předlohu však bude nutné kvůli její velikosti vytisknout po částech, které poté odborníci složí do jednoho celku. Tisknout se bude zhruba tři až čtyři týdny.

„Vznikl již testovací vzorek tisku. Nyní oslovíme slévárnu a domluvíme další postup. Dokončení modelu bude záležet na financích a na tom, jak se nám bude dařit získávat příspěvky, dary či dotace. Pokud by vše šlo podle plánu, mohli bychom památník odhalit v březnu roku 2021,“ upřesnil Papoušek.

Na vytvoření modelu spolupracoval i sochař Jiří Žlebek, který již před časem vytvořil také obrovský sádrový model Olomouce, a zachytil tak její podobu z 18. století, kdy byla ještě pevnostním městem.

Autorem samotné synagogy pak byl přerovský rodák židovského původu, významný vídeňský architekt Jakob Gartner. V Olomouci je podepsaný i pod plány dodnes stojící školní budovy Pöttingeum, nájemních domů v Komenského ulici či vil ve Vídeňské ulici.

Autor:
zpět na článek