Kvůli dluhům někdejších studentů mění Olomouc vyhlášku o odpadech

  4:52
Problém desítek bývalých zahraničních absolventů olomoucké univerzity, jimž město účtovalo poplatky za odpady i za dobu, kdy už po ukončení studia bydleli jinde a mnozí kvůli tomu teď čelí exekucím a srážkám z výplat, by se už neměl opakovat. Město kvůli kauze chystá změnu vyhlášky.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Pokud se nic nezkomplikuje při přípravě či schvalování, měla by nová pravidla placení za odpady začít platit od ledna příštího roku.

„Snažíme se tento problém, který primárně nevznikl v Olomouci, vyřešit systémově. Na začátku června uložila rada ekonomickému odboru zpracovat návrh nové vyhlášky a do 12. srpna ji projednat ve finančním výboru,“ přibližuje náměstkyně Eva Kolářová z hnutí ANO. Nastínila, že vyhláška by například mohla výši poplatku za odpady stanovovat jinou formou.

Podle změny zákona platné od roku 2013 v České republice musí za odpady platit i cizinci, kteří tu mají povolený trvalý či přechodný pobyt. Novela tak dopadá také na zahraniční studenty Univerzity Palackého (UP).

Olomoucký magistrát ovšem poplatky před časem vyměřil i těm, kteří „úředně“ ve městě stále přebývají, ovšem ve skutečnosti mají studentská léta dávno za sebou. Z těchto absolventů UP se tak roky po promoci stali dlužníci. Radnice už předala exekutorům zhruba 60 z nich.

„Na adresách kolejí UP je pak hlášeno přibližně 350 lidí, u nichž evidujeme nedoplatek,“ upřesňuje ekonomický náměstek primátora Otakar Bačák (spOLečně).

Studenti si mysleli, že stačí přestat posílat potvrzení o studiu

V některých případech se jedná i o několikatisícové částky. „Přišla mi odpověď z magistrátu, také u nich mám dluh. Nechci se tím ale už víc zabývat, takže si jen zjistím, kde to mám zaplatit,“ rezignovala před časem absolventka lékařské fakulty ze Slovenska.

Městu měla dát zhruba sedm tisíc korun. Na sociálních sítích je ve spojení s dalšími dlužníky. Ví dokonce o člověku, který promoval před více než deseti lety a najednou se dozvěděl, že v Olomouci dluží za odpady.

„Jedna spolužačka se o všem dozvěděla, až když na výplatní pásce objevila srážku kvůli exekuci,“ dodala Slovenka, jež s MF DNES od začátku případu komunikuje pod podmínkou anonymity.

Příběhy cizinců mají společný základ v přechodném pobytu, jenž si v Olomouci rok co rok coby zahraniční studenti prodlužovali. Jako doklad jim při jednání s úřady sloužilo potvrzení o studiu. Zádrhel přišel v momentě, kdy z univerzity odešli.

„Měla jsem za to, že když nepředložím aktuální potvrzení, přechodný pobyt mi automaticky zanikne,“ přiznala pro server Aktuality.sk, který o případu informoval jako první, absolventka Zuzana.

Není zákonný důvod pro vrácení platby, říká náměstek

Podle úředníků má však ona i další cizinci od roku 2013 povinnost v Olomouci za odpady platit, i když tu ve skutečnosti už nežijí.

„Z pohledu zákona nastala chyba u osoby, která si zřídila přechodný pobyt a pak jej řádně neukončila,“ uvedla již dříve náměstkyně Kolářová, pod níž na začátku kauzy na magistrátu spadalo oddělení vymáhání pohledávek a která přípravu nové vyhlášky spustila. Po červnové změně ve vedení Olomouce má příslušné oddělení na starosti právě náměstek Bačák.

Celou kauzou se zabývala i Univerzita Palackého, prorektor Petr Bilík měl za to, že značná část někdejších studentů se mezi dlužníky ocitla neprávem.

„V Olomouci bydleli v době, kdy onen zákon ani neplatil. Postupovat tímto ryze formalistním způsobem je nekorektní, pro město to není dobrá vizitka,“ řekl už dříve Bilík. I kvůli exekucím však doporučoval, aby cizinci raději vše zaplatili.

„A to pokud možno hned. Následně by se řešilo, jakým způsobem se k těmto pohledávkám postaví město,“ dodal prorektor.

S možností, že by ti, kteří už dluh zaplatili, mohli peníze dostat zpět, však Bačák příliš nepočítá.

„Z pohledu zákona, jímž se oddělení místních poplatků řídí, není zákonný důvod pro vrácení uhrazené platby, pokud poplatníkovi nevznikne přeplatek.“