Staňkovo trestní oznámení na šéfy Muzea umění v Olomouci policie odložila

  8:16,  aktualizováno  8:45
Policie odložila vyšetřování trestního oznámení, které na jaře podal exministr kultury a bývalý olomoucký primátor Antonín Staněk z ČSSD na bývalé ředitele Muzea umění Olomouc Pavla Zatloukala a Michala Soukupa. Žádný trestný čin se podle vyšetřovatelů nestal.

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk se zúčastnil svého posledního zasedání vlády 30. července. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Kriminalisté tato trestní oznámení na konci října odložili s tím, že nebyl spáchán trestný čin,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Kauza SEFO

Spis je tak podle něj definitivně uzavřený. Policie totiž nenašla žádné důvody k zahájení trestního řízení, ani v jednom případě tak není možné podat odvolání či jiný opravný prostředek.

Trestní oznámení, jež Staněk podal letos v dubnu, souviselo s přípravou stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), které Muzeum umění chystá víc než deset let. Na projekt obrovské moderní přístavby, jež má v centru města stát vedle muzea v proluce v Denisově ulici, vláda před časem uvolnila téměř 600 milionů korun.

V celé kauze šlo především o nákup pozemků pro tuto stavbu. Staňkovo ministerstvo trestní oznámení vysvětlovalo i tím, že muzeum mělo parcely nakupovat za přemrštěné ceny

Představitelé muzea jakékoli pochybení a podezření od začátku striktně odmítali. Mimo jiné i kvůli tomu, že pořizování pozemků vždy posvětila ministerstva kultury a financí.

Redakce iDNES.cz nyní shání Staňkovu reakci. Politik, jenž resort kultury řídil od loňského června do letošního července, prozatím nebere mobilní telefon a nereaguje na nepřijaté hovory.

Žádné překvapení, reagovali bývalí ředitelé

Zakladatele a historicky prvního ředitele Muzea umění Pavla Zatloukala rozhodnutí kriminalistů nepřekvapilo. „Celá záležitost s trestním oznámením byla od začátku nesmyslná,“ shrnul Zatloukal, který muzeum vedl 23 let.

Obdobně vnímá závěr vyšetřování Michal Soukup, kterého z postu ředitele Muzea umění odvolal právě Antonín Staněk. „Nic jiného jsem nečekal, neboť jsme se žádných ,závažných ekonomických pochybení‘ nikdy nedopustili,“ řekl Soukup, který nyní zastává místo zástupce ředitele muzea.

Odložení trestního oznámení přivítal také současný ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. „Je to první a zásadní krok k rehabilitaci nejen obou bývalých ředitelů, ale i celé instituce,“ ohodnotil Zatloukal.

Ten se do čela instituce, kterou založil jeho otec, dostal letos v září, když ministerstvo kultury převzal Lubomír Zaorálek z ČSSD. V křesle tak nahradil Staňka, který s Muzeem umění několik měsíců válčil a mimo to odvolal i šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta. Proti Staňkovi se pak spojila podstatá část kulturní scény, proti jeho krokům vznikla petice s řádově tisíci podpisy.

„Jsem rád, že celá tato nešťastná záležitost je nyní definitivně uzavřena a vedení muzea se může opět plně soustředit na svou práci,“ podotkl k odložení trestního stíhání Zaorálek.

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení:

Autor: