VIDEO: Zlato i palladium vrací barevnou krásu erbům na olomoucké radnici

  17:16
Obnově historických erbů zdobících budovu olomoucké radnice se v těchto dnech věnují odborníci včetně akademického malíře a restaurátora Radomíra Surmy. Ten vrací erbům jejich podobu poté, co předtím jiný odborník zpevnil a opravil jejich kamenný základ.

Erbů na exteriéru radnice si doteď řada lidí kvůli chybějícím barvám a celkové omšelosti ani nevšimla. Šlo třeba o přehled sedmi erbů na jedné ze zdí - rakouského habsburského, uherského, českého, dolních Rakous, Moravy, Slezska a také znaku Olomouce.

Ten je sice na první pohled téměř nerozeznatelný od toho moravského, jak ale upozorňuje akademický malíř a restaurátor Radomír Surma, chybí mu knížecí čapka.

„V tuto chvíli máme rozpracovanou polychromii, kdy máme hotové zlacené a stříbřené plochy ve dvou vrstvách. Zlaté jsou dělány plátkovým čtyřiadvacetikarátovým ryzím zlatem, na stříbřené plochy se nepoužívá skutečné stříbro, protože to by v exteriéru nevydrželo, ale jiný vzácný kov palladium, které nezčerná,“ přiblížil práce Surma.

Na pozlacení podle něj padly tisíce plátků zlata kvůli vytvoření dvou vrstev, což však zaručuje delší trvanlivost.

„Zlata a palladia se takto spotřebuje opravdu hodně,“ podotkl. Modrou barvou je přírodní azurit, červenou přírodní rumělka.

Na dalším místě se restaurátoři na jihozápadním schodišti radnice věnují také třeba gotickým erbům z doby jagellonské, například znaku Ludvíka Jagellonského či tehdejšímu erbu českého království, na kterém je tak slezská orlice nad tou moravskou a součástí je i pole reprezentující Uhry.

Vše by mělo být hotové do konce srpna. Téměř dokončený už je po šesti týdnech prací třeba habsbursko-burgundský erb, který byl v roce 1918 kompletně zničen.

„Přišel o korunu a orlice o hlavy, křídla, hruď i nohy. Co je tak nyní k vidění je celková rekonstrukce,“ popsal další restaurátor a akademický sochař Josef Petr.

Autoři: ,