Trávník nahradila v olomoucké ulici pestrá louka, jde o iniciativu vědců

  12:52
Na rozkvetlou louku mohou nyní lidé narazit u olomoucké přírodovědecké fakulty. Ta nahradila původní obyčejný trávník právě na popud přírodovědců, nyní totiž na místě žije mnohem více druhů, které navíc budou odborníci studovat.

Obyčejný trávník nahradila u olomoucké přírodovědecké fakulty pestrobarevná louka. Jde o iniciativu vědců k oživení prostoru, navíc jim poslouží i ke studiu toho, jak se na místě bude dařit rostlinám a hmyzu. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zaměstnanci fakulty na plochu v ulici 17. listopadu vysadili čtyřicet druhů kvetoucích rostlin a deset druhů typických trav. Kolemjdoucí zde tak mohou spatřit mimo jiné čekanku, dobromysl, chrpu, jetel, jitrocel, kopretinu, řepík, šalvěj nebo zvonek. Kromě toho nechybí ani letničky a trávy jako například bojínek, kostřava nebo lipnice.

Podle Moniky Mazalové z katedry ekologie a životního prostředí představují louky prostředí, které je v současnosti už spíše vzácností. Přitom jde o místa, která jsou pro řadu druhů klíčová.

„Nejrychleji se vytrácejí druhy hmyzu vázané na otevřená, tedy stromy a keři nezarostlá stanoviště. Z krajiny tyto plochy mizí, neboť jsou zorněny či zastavěny, a pokud je ponecháme svému osudu, rychle zarostou dřevinami.

Proto dnes málokde vidíte opravdovou louku, pestrou nejen co se týká barev, ale hlavně druhů rostlin, které ji tvoří,“ uvedla autorka návrhu louky u fakulty.

To přitom může být jednou z příčin velkého úbytku hmyzu, přičemž u opylovačů mluví odborníci o globální krizi.

„Z 38 známých druhů čmeláků a pačmeláků v České republice jich aktuálně 25 figuruje v Červeném seznamu ohrožených bezobratlých, pět z nich je dokonce považováno za vymřelé. Ostatně všichni čmeláci už jsou chráněni zákonem. A z našich necelých šesti set druhů včel je pouze 229 klasifikováno jakožto druhy bez ohrožení,“ shrnula Mazalová.

Před dvěma lety už studenti rozmístili hmyzí hotely

Na louce plánují přírodovědci provádět každoročně botanický a entomologický monitoring.

První zmíněné zkoumání umožní odhalit šíření plevelů či expanzivních druhů rostlin a pomůže stanovit termín případného dosévání vymizelých druhů. Cílem druhého bude monitorovat výskyt těch, pro které byla louka založena, a zjistit, jak se na rozkvetlé vegetaci čmelákům, včelám, motýlům a dalším druhům hmyzu daří.

Vytvoření louky navazuje na studentský projekt Hmyzí hotely, který vznikl v roce 2018 v rámci děkanské výzvy nazvané Hýčkejte svou přírodu. Tehdy vzniklo a bylo rozmístěno pět příbytků pro prospěšný samotářský hmyz.

Určeny byly zejména pro samotářské včely a zlatěnky, které jsou také důležitými opylovači rostlin. Obyvateli hmyzího hotelu však mohou být také slunéčka, zlatoočky, škvoři či ploštice.

Autor: