iDNES.cz

O provoz olomouckého bazénu neměl nikdo zájem, převezme ho akvapark

  4:54
Firmě Olterm & TD, která provozuje plavecký stadion v centru Olomouce od roku 1997, letos končí smlouva. Jak ale zjistila MF DNES, do tendru na nového provozovatele se už nepřihlásila a nenašel se ani další zájemce. Politici nakonec rozhodli, že provoz přejde pod olomoucký akvapark.

Pohled na krytý bazén olomouckého plaveckého stadionu a věž s toboganem. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Výběrové řízení vyhlásilo město na začátku července. „Původní provozovatel pracoval na dlouhodobou smlouvu, která se dodatkovala,“ nastínil tehdy pro Český rozhlas primátor Miroslav Žbánek (ANO).

„Současná legislativa ale už neumožňuje další prodlužování této smlouvy, takže jsme nuceni v souladu se zákonem vypsat výběrové řízení,“ dodal.

Ovšem vzhledem k nulovému zájmu o tuto zakázku se bude nově o plavecký stadion starat jedna z městských firem, Aquapark Olomouc.

„Rada uložila Aquaparku Olomouc, aby zahájil práce na přípravě k provozování plavečáku od 1. ledna,“ uvedl pro MF DNES vedoucí odboru strategie a řízení olomouckého magistrátu Zdeněk Bogoč. Samotné detaily toho, jak bude celý proces fungovat, zatím město ladí.

„Chceme to koncipovat jako objednávku služeb obecného hospodářského zájmu, takzvaný in house. Také bude uzavřena pachtovní smlouva,“ popsal Bogoč. Zároveň ale dodal, že zatím není jasné, na jak dlouho bude smlouva s akvaparkem uzavřena.

„Celou věc posuzují právníci,“ řekl Bogoč.

Zádrhelem je hlavně nutná oprava bazénové vany

Záležitost přitom není dořešená ani po personální stránce. Samotný akvapark má jen pár zaměstnanců, kteří se starají o chod zařízení. Podle Bogoče tak lze předpokládat, že zaměstnanci plaveckého stadionu přejdou pod Aquapark Olomouc.

Jeho ředitel Dalibor Přikryl zatím nechtěl cokoli komentovat: „Pro nás je to čerstvá informace, zatím bych se k tomu nevyjadřoval.“

Nového provozovatele bazénu přitom již brzy čeká velký úkol, a to nutná oprava bazénové vany. Jde o investici v řádech desítek milionů korun.

„Na opravu vany je nachystaný projekt. Předpokládáme, že budeme žádat o dotační peníze z Národní sportovní agentury, ale tam ještě nebyla vyhlášena dotační výzva. Mělo by to být v těchto dnech,“ uvedl Bogoč. I tak ale bude nejspíš potřeba, aby polovinu nákladů zaplatilo město.

A právě nutná oprava vany je jedním z důvodů, proč se do soutěže o další provoz nepřihlásil ani dosavadní provozovatel Olterm. Současná situace je navíc paradoxní v tom, že Olterm je společným podnikem firmy Veolia, která v Oltermu drží podíl 66 procent, a města Olomouce, jež má zbytek.

Hlavní náplní práce společnosti je výroba a rozvod tepla a teplé vody po městě a doposud také provoz plaveckého stadionu.

„Bylo pro nás překvapení, že se Olterm nepřihlásil, nepočítali jsme s tím,“ tvrdí Bogoč.

Přehlasované město

Zástupci města ale o tomto kroku vědět mohli. „Neúčastnit se tendru na provoz bazénu v Olomouci bylo rozhodnutím představenstva společnosti, včetně zástupců města,“ uvedl ředitel podniku Petr Jansa.

Podle radního Ladislava Šnevajse (KDU-ČSL), který je v představenstvu za město, nesouhlasili zástupci Veolie se dvěma podmínkami, jež byly součástí tenderu. A proto přehlasovali zbytek představenstva, čímž účast v soutěži odmítli.

„Ve výběrovém řízení je podmínka, že smlouva bude na dobu neurčitou s šestiměsíční výpovědní lhůtou, a také podmínka, že nový provozovatel zafinancuje formou úvěru novou vanu, což je zhruba čtyřicet milionů korun. Zástupci Veolie řekli, že to je pro ně nepřijatelné,“ vylíčil Šnevajs.

Podle ředitele Jansy je Olterm připraven se bavit o smysluplném provozu bazénu do budoucna.

Autor:
zpět na článek