Olomoucká Pevnost poznání láká na robota, který umí číst DNA, i model kůže

  12:52
Robot využívaný při čtení genomu, zvětšený model kůže včetně ukázky některých jejích nemocí, slepecké planetárium, ale třeba také vojenský bubínek. Olomoucké popularizační centrum vědy Pevnost poznání láká během letní sezony na několik nových zajímavých exponátů.

Jedním z nových exponátů olomoucké Pevnosti poznání je model kůže. Na tom je možné vidět jednotlivé vrstvy, ale také její vzhled při některých onemocněních. | foto: Adam Mráček

Technologickou novinkou, která je dominantou nové části expozice Živá voda s názvem Kód života, se stal robot Genetix Q-bot, kterého využívala laboratoř Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.

Jde o jednoho z prvních robotů využívaných v biologii rostlin a měl klíčovou roli při zapojení laboratoře do celosvětového projektu čtení dědičné informace pšenice, kterého se účastnila také olomoucká skupina vedená profesorem Jaroslavem Doleželem.

„Teď se robot odebral do důchodu a lze na něm veřejnosti demonstrovat, jakým způsobem se dá dekódovat DNA. Informace, které takto o plodině zjistíme, se mohou využít pro šlechtění odrůd s požadovanými vlastnostmi, například vyšší odolností vůči klimatickým změnám, škůdcům nebo chorobám,“ shrnul Ivo Frébort, ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, v jehož rámci laboratoř působí.

Podle koordinátorky sekce biologie Pevnosti poznání Aleny Vláčilové je možnost prohlédnout si podobně unikátní přístroj zblízka velmi výjimečná.

„Věřím, že tato nová část expozice přispěje k poodhalení pro většinu lidí poněkud záhadného a možná i trošku strašidelného světa genetických výzkumů,“ doplnila.

Slepecké planetárium nabízí hledání souhvězdí hmatem

Kromě toho je nově k vidění také speciální box, který vědcům při laboratorní práci zajišťuje stabilní podmínky a sterilní prostředí, v sekci Rozum v hrsti zase přibyl model kůže. Na tom je možné vidět jednotlivé vrstvy, ale také její vzhled při některých onemocněních, například lupénce nebo rakovině.

O patro výš, v expozici Světlo a tma, si pak mohou návštěvníci ve Slepeckém planetáriu vyzkoušet, zda pouze hmatem poznají třeba souhvězdí Velkého vozu. Dalším lákadlem je i prezentace Schlierenovy metody k předvedení proudění horkého vzduchu.

„Jedná se o jev, který návštěvníci často vidí v létě nad rozpálenou silnicí. Ukážeme jej pomocí experimentu s dutým zrcadlem, fotoaparátem a fénem,“ nastínila koordinátorka expozice Anna Krčmářová.

Dělostřeleckým skladem nově zní vojenský bubínek, na který si lze zahrát vojenské pochody. V expozici o historii také mohou lidé zanechat své myšlenky a vzkazy týkající se války, stejně jako to kdysi dělali vojáci, kteří zde sloužili.

Stůl architekta se pak proměnil v interaktivní přehled informací o rakouské armádě, technikách opevňování, dobývání pevností a celkové vojenské koncepci sedmileté války, jež se odehrála v letech 1756 až 1763. Dobovou atmosféru doplňují repliky uniforem či tiskařský lis.