Olomoucký vědec objevil na Borneu novou masožravku, zjistil to až po letech

  16:08
Objev dalšího dosud neznámého a vzácného druhu masožravé láčkovky si připsala olomoucká Univerzita Palackého. Jeden z jejích botaniků na ni narazil už před více než deseti lety na Borneu, tehdy ale nový druh nepoznal. A tak se o svém objevu dozvěděl až nedávno díky dalším vědcům.

Masožravá láčkovka nepenthes fractiflexa, kterou na Borneu už v roce 2008 objevil botanik olomoucké Univerzity Palackého Martin Dančák, zjistil to ale až po mnoha letech. | foto: Univerzita Palackého

Na láčkovku živící se drobnými živočichy pojmenovanou nepenthes fractiflexa narazil v horách severní vnitrozemské části Bornea náhodou společně se zahraničními kolegy Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí přírodovědecké fakulty v roce 2008.

„Tehdy jsem však nerozpoznal, že se jedná o nový a dosud nepopsaný druh. Přišli na to až později zahraniční kolegové, kteří podnikli expedici na tajemnou horu Kemul v indonéské části Bornea,“ nastínil.

Hora Kemul se nachází ve velmi odlehlé oblasti, je izolovaná od okolí a pro člověka obtížně přístupná.

„Kolegům se však podařilo na tuto horu vylézt a objevili tam stejnou láčkovku jako já. Rostla tam s jejím blízce příbuzným druhem, se kterým byla dříve zaměňována. Kolegové si všimli, že jsou to rozdílné rostliny, a že se tedy jedná o nový a nepopsaný druh láčkovky,“ shrnul Dančák.

Na Borneu roste téměř čtvrtina všech známých druhů láčkovek

Nově objevená nepenthes fractiflexa roste v horské vegetaci, většina lokalit se nachází ve výškách kolem patnácti set metrů nad mořem a více. Rostlina má raději otevřenější, spíše křovinatější vegetaci.

Také je pro ni typické, že má lodyhu velmi výrazně křídlatou, což u většiny láčkovek nebývá zvykem. Je rovněž zajímavá tvarem a zbarvením pastí.

„Láčkovky mají nápadné konvičky s víčkem, často hodně barevné. Tento druh má ale konvičky méně barevné. Dokonce jsem letos na Borneu viděl jednu populaci, která měla konvičky čistě zelené, což je velmi zajímavé,“ popsal Dančák.

Botanici nyní evidují přibližně 170 druhů láčkovek, přičemž na Borneu jich rostou téměř čtyři desítky.

„Určitě to není poslední druh láčkovky, který zde bude objeven. Už teď víme o dalším novém druhu, který je ale zatím nepopsaný. To si necháváme na příště,“ uzavřel vědec.

Autor: